Wybierz region

Wybierz miasto

  Od czytania bolą... ręce

  Autor: GAZETA POZNAŃSKA, piątek 19.05.2000

  2000-05-19, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24

  GAZETA POZNAŃSKA, piątek 19.05.2000 Eks-dyslektyk czyta 30 tysięcy słów na minutę Od czytania bolą... ręce Jeszcze dwa miesiące temu 15-letni Dawid ze wstrętem sięgał po książki.

  GAZETA POZNAŃSKA, piątek 19.05.2000

  Eks-dyslektyk czyta 30 tysięcy słów na minutę
  Od czytania bolą... ręce


  Jeszcze dwa miesiące temu 15-letni Dawid ze wstrętem sięgał po książki. Dysgrafia, dysleksja i dysortografia skutecznie go blokowały. Teraz od czytania bolą go... ręce - od przewracania kartek, bo czyta 30 tysięcy słów na minutę.


  - Mój syn nigdy nie posiadał umiejętności czytania, teraz w szkole może się wykazać - uśmiecha się Dorota Dominiak, mama Dawida.

  Czytać nie lubił...

  Z Dawidem zawsze były problemy. - Kiedyś stwierdzono u niego nadpobudliwość. Staraliśmy się dotrzeć, co jest tego przyczyną i okazało się że Dawid to książkowy dysgrafik, dyslektyk i dysortografik - opowiada mama Dawida.

  W szkole, w Murowanej Goślinie, gdzie mieszka, szło mu kiepsko. Dawid niechętnie czytał, z pisaniem z roku na rok było coraz gorzej, zbliżał się czas wyboru szkoły średniej.

  W marcu tego roku rodzice Dawida przyjechali do Poznania na targi edukacyjne - chcieli rozejrzeć się za odpowiednią szkołą dla syna.

  Trafili na stoisko Akademii Szybkiego Czytania i Technik Pamięciowych El Morya. Od marca Dawid rozpoczął kursy szybkiego czytania.

  Uwagi do dzienniczka

  - Wszystko zależy od wzorca myślowego - mówi Roman Nowacki z Akademii Szybkiego Czytania. - Nauka odbywa się na poziomie świadomości, podświadomości i nieświadomości w sferze trzech zmysłów: wzroku, ruchu i słuchu. Dawid w świadomości ma zmysł ruchu - dlatego jest nadpobudliwy, w podświadomości ma wzrok, a w nieświadomości słuch, czyli typowy wzorzec dysleksyjny. W szkole miał problemy, bo czytał ,,w myślach'' - jak miał coś zrozumieć, kiedy nie słyszał tego, co czytał?

  Zaczęła się ostra praca. Dawid czytał, czytał i czytał - coraz szybciej. I wreszcie zaczął rozumieć treść. Jego mózg, pozbawiony czytania ,,w myślach'' zaczął pracować na pełnych obrotach. Zresztą nie tylko mózg pracował - Dawid pracował całym ciałem (ruch w świadomości).

  Dawid: - Panie nie lubią w szkole, jak się ruszam i robię różne rzeczy na lekcji. Z tego powodu dostaję uwagi do dzienniczka.

  400, 1200, 30 tysięcy

  Przeważnie ludzie czytają ze zrozumieniem tekstu około 400 słów na minutę. Po kursie liczba wzrasta do 800 - 1200 słów. Dawid Dominiak czyta 30 tysięcy słów na minutę, ze zrozumieniem tekstu. Tekst musi być jednak dostosowany do poziomu 15-latka - jego rówieśnicy również nie zrozumieją podręcznika ekonomicznego czy medycznego.

  - Aby zobaczyć, jak Dawid czyta, trzeba mieć refleks - śmieje się Roman Nowacki.

  Z sukcesów Dawida najbardziej cieszą się rodzice. Dorota Dominiak: - Teraz jego sytuacja w szkole poprawiła się znacznie, ale ile musieliśmy się wcześniej w szkole nawalczyć... Dzieci z takimi problemami, jakie ma Dawid, są traktowane strasznie. Sama jestem nauczycielką i wiem coś na ten temat.

  Ręce pełne roboty

  Na własne oczy sprawdzamy fenomen czytania.

  Dawid bierze książkę, ustawia pod niewielkim kątem, w prawej ręce trzyma patyczek, lewą będzie przewracać kartki.

  Patyczek-wskaźnik pomaga mu wodzić oczami za tekstem. Tak przynajmniej było na początku kursu, bo teraz czytanie z patyczkiem może rozśmieszyć obserwatora - Dawid bowiem w ułamku sekundy przesuwa pionowo wskaźnik, ,,dzieląc'' stronę na dwie części.

  Zaczyna się czytanie, eks- dyslektyk ma pełne ręce roboty. Prawa ręka ze wskaźnikiem szybko porusza się po stronie, lewa ręka ledwo nadąża przewracać kartki.

  W domu mam jeszcze trzy...

  Przeczytaną książkę woli opisać na papierze, bo słowne wyrażanie myśli nie jest jego najmocniejszą stroną.

  W takim tempie Dawid może przeczytać kilka grubych książek w ciągu godziny.

  - Ciągle jestem zszokowany tym, że on potrafi tak szybko czytać - mówi Roman Dominiak, ojciec Dawida.

  Dawid przeczytał już prawie wszystkie książki z domowego zbioru, z biblioteki ich nie wypożycza. Dawid: - Na razie zostały mi jeszcze trzy w domu...

  Grzegorz STECH

  Rekord świata

  Rekord świata, wpisany do księgi rekordów Guinnesa, w szybkim czytaniu należy do amerykańskiej studentki. Czyta ona na minutę 30 tysięcy słów, przy 20- procentowym zrozumieniu tekstu. Dawid Dominiak ma podobne tempo, ale jego zrozumienie jest kilkakrotnie lepsze.

  Do bicia rekordu Guinnesa przygotowuje się Igor Słobodzian z Zielonej Góry. (30 tys. słów na minutę plus wysokie zrozumienie tekstu).

  Rekord świata

  Mistrzostwo Polski w szybkim czytaniu należy do Karoliny Faryś, która w ciągu minuty zdołała przeczytać 20374 słowa.
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Letnich atrakcji w moim mieście jest...

  • jak na lekarstwo. (79%)
  • na tyle dużo, że często nie wiem co wybrać. (10%)
  • wystarczająco, ale mogłyby być ciekawsze. (10%)