Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko 3 tys. osób pozostaje bez pracy

Administrator Oborniki.NaszeMiasto.pl
JAP
Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 12,1 proc. Wraz z początkiem 2013 roku osób szukających pracy nadal przybywa. W styczniu do PUP-u zgłosiło się ich aż 513

Początek roku to nie tylko czas podsumowań i refleksji. To także niezwykle trudny okres na rynku pracy. Właśnie wtedy poziom bezrobocia wzrasta niemal lawinowo.

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Obornikach, styczeń to szczególnie gorący okres dla osób nieposiadających zatrudnienia. - Koniec roku to koniec prac sezonowych i zawieranych umów o pracę na czas określony, to także spadek zgłaszanych przez pracodawców ofert pracy. W związku z tym zjawiskiem wzrasta liczba osób rejestrujących się w styczniu w Powiatowym Urzędzie Pracy - informuje Leszek Juraszek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Obornikach. 

Pod koniec stycznia 2013 roku, liczba osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Obornikach wynosiła 2934 osoby, z czego 1672 stanowiły kobiety. - W styczniu zarejestrowało się u nas aż 513 osób bezrobotnych, w tym 263 kobiety. W roku ubiegłym było ich o 100 osób mniej - dodaje dyrektor PUP.

Aż 1597 osób z ogólnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych stanowią mieszkańcy gminy Oborniki. Z gminy Rogoźno zarejestrowanych jest 929 osób bezrobotnych, natomiast z gminy Ryczywół 408 osób. 
Jak podaje PUP, bezrobocie najczęściej dotyczy osób młodych. - Są to osoby w wieku 18 - 24 lat oraz 25 - 34 lat. Dominującą grupę bezrobotnych stanowią osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz gimnazjalnym.

Przejdź na następną stronę...

Wśród poszukujących zatrudnienia zdecydowanie przeważają kobiety. Ich sytuacja jest niezwykle trudna. Pomimo, że są one aktywniejsze w poszukiwaniu pracy oraz posiadają wyższe kwalifikacje zawodowe w porównaniu do mężczyzn, rzadziej znajdują stałe zatrudnienie. Udaje się im podjąć jedynie prace krótkookresowe poprzez Agencje Pracy Tymczasowej.

- Problemem, który obserwujemy jest trudność w pozyskiwaniu ofert dla kobiet. Pracodawcy przejawiają często niechęć do ich zatrudnienia, przede wszystkim ze względu na macierzyństwo i opiekę nad dziećmi - informuje dyrektor PUP.

Wśród ofert pracy zgłaszanych do obornickiego pośredniaka zdecydowaną większość stanowią te, kierowane do mężczyzn. Szanse na zatrudnienie mają głównie ślusarze, spawacze, magazynierzy, robotnicy budowlani oraz kierowcy samochodów ciężarowych. - Bezrobotni pytają nas właściwie o każdy rodzaj pracy, gdyż doskonale orientują się w realiach - dodaje Leszek Juraszek. Wraz z początkiem lutego rozpoczął się również nabór wniosków do odbycia stażu. W tym roku PUP w Obornikach na ich organizację dysponuję kwotą 1758,3 tys. złotych z Funduszu Pracy.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto