Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firma Vacansoleil z Lublina ukarana przez UOKiK

EP
Ponad 11 tys. zł kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na firmę Vacansoleil z Lublina. Powód? Niezgodne z prawem zapisy w umowach. Firma zastrzegała sobie w nich m.in., że w razie rezygnacji z wyjazdu klient płaci od 20 proc. do 100 proc. ceny wycieczki. Decyzja UOKiK nie jest ostateczna. Przedsiębiorstwo może się od niej odwołać.

Vacansoleil to spółka zajmująca się m.in. wynajmowaniem domków wakacyjnych i miejsc na kempingach. Jej siedziba znajduje się w Lublinie.

UOKiK wszczął postępowanie wobec firmy w listopadzie 2011 r. po zawiadomieniu od konsumenta. Postępowanie wykazało, że niektóre postanowienia znajdujące się w wzorcach umów zawieranych przez przedsiębiorcę z konsumentami były niedozwolone.

Wątpliwości prezes UOKiK wzbudziło m.in. zastrzeganie, że w przypadku rezygnacji konsumenta z umowy straci on od 20 proc. do 100 proc. ceny wycieczki. Wielkość kwoty zależała od liczby dni jakie pozostawały do wyjazdu np. 80 proc. przy rezygnacji pomiędzy 28 a 15 dniem do wyjazdu.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

- UOKiK nie kwestionuje prawa przedsiębiorcy do potrącenia kosztów w przypadku rezygnacji konsumenta z umowy, jednak kwota ta powinna uwzględniać rzeczywiste straty poniesione przez przedsiębiorcę - wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzeczniczka urzędu. - Zgodnie z prawem, organizator nie może pobierać stałej, z góry określonej opłaty na wypadek rozwiązania umowy przez konsumenta. Jest on zobowiązany udokumentować wszystkie rzeczywiste koszty związane z organizacją wycieczki - dodaje.

UOKiK miał też zastrzeżenia do klauzul ograniczających odpowiedzialność przedsiębiorcy za szkody poniesione podczas organizowanej podróży (np. kradzież, utrata zdrowia, śmierć). - Zdaniem urzędu, organizator jest odpowiedzialny za szkody materialne i osobiste pozostające w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy. Przedsiębiorca nie może ani wyłączyć ani ograniczyć swojej odpowiedzialności niezależnie od przyczyn tego zdarzenia - tłumaczy Cieloch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto