Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Szkolnictwo zawodowe podnosi poziom - a uczniowie i nauczyciele zdobywają nowe kwalifikacje

Grzegorz Okoński
Dzień Drukarza w Zespole Szkół Zawodowych nr 6: dzięki funduszom unijnym młodzież ma coraz lepsze warunki nauki zawodu
Dzień Drukarza w Zespole Szkół Zawodowych nr 6: dzięki funduszom unijnym młodzież ma coraz lepsze warunki nauki zawodu Grzegorz Okoński
Fundusze Europejskie. O formach wsparcia dostępnych dla nowopowstających firm, a także szansach zdobycia pieniędzy na realizacje innowacyjnych projektów. O tym wszystkim można było usłyszeć w Kępnie.

„Innowacyjna firma. Wsparcie Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców” - pod takim hasłem 16 kwietnia br. odbyła się konferencja w Kępnie skierowana do rodzimych przedsiębiorców. W jednym miejscu mogli uzyskać informacje o dostępnych formach wsparcia: zarówno unijnego, jaki i rządowego. Przedsiębiorcy mogli odbyć indywidualne konsultacje z przedstawicielami administracji oraz instytucji rządowych i samorządowych wspierających przedsiębiorczość.

Ofertę dla przedsiębiorców z poziomu regionalnego zaprezentował Urząd Marszałkowski w Poznaniu, który reprezentowała Marzena Wodzińska - członek Zarządu Województwa. Eksperci z UMWW, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich oraz Ostrzeszowskiego Centrum Przedsiębiorczości mówili o dotacjach i pożyczkach udzielanych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Z poziomu rządowego z przedstawicielami firm spotkali się m. in. Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju - Andżelika Możdżanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów − Minister Paweł Cybulski oraz eksperci Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Edukacja
Nie wszyscy uczniowie i nauczyciele myślą o wakacjach i końcu roku szkolnego. Przeciwnie - mamy teraz czas, gdy muszą oni podjąć ważne życiowe decyzje, dotyczące nauki, która zaprocentuje w niedalekiej ich przyszłości na rynku pracy. Szkolnictwo zawodowe otrzymuje bowiem bardzo istotny zastrzyk unijnego dofinansowania, co pozwoli na podjęcie projektów podnoszących poziom kształcenia zawodowego. Co ważne - podpisane do tej pory umowy już przynoszą wymierne rezultaty.

Obecnie trwa konkurs w ramach Poddziałania 8.3.4 - Kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych w ramach ZIT dla MOF Poznania. Prowadzi go Zarząd Województwa Wielkopolskiego jako Instytucja Zarządzająca WRPO 2014 + oraz Stowarzyszenie Metropolia Poznań jako Instytucja Pośrednicząca dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania. Aplikować w konkursie można do 29 czerwca, składając wnioski o dofinansowanie projektów w formie elektronicznej poprzez Lokalny System Informatyczny do obsługi WRPO 2014+(https://lsi.wielkopolskie.pl), a w wersji papierowej, składając dokumentację aplikacyjną w terminie do pięciu dni roboczych od dnia wysłania wersji elektronicznej pod adres: Biuro Stowarzyszenia Metropolia Poznań, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 8, 61-124 Poznań.

Kto może liczyć na ponad 4 miliony?
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie podmioty, z wyłączeniem osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub oświatowej. Ubiegać się one mogą o dofinansowanie przeznaczone na wsparcie uczniów i wychowanków szkół oraz placówek systemu oświaty. Oczywiście tych szkół, które prowadzą kształcenie zawodowe w doskonaleniu ścieżek edukacyjnych i zawodowych. To kształcenie odbywa się dzięki realizacji projektów z zakresu kształcenia dualnego, stażom i praktykom zawodowym. Ponadto projekty obejmują wyposażenie tych szkół i placówek w nowoczesny sprzęt i materiały szkoleniowe, które pozwolą uczyć zawodu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków środowiska pracy. W grę wchodzi również sprzęt umożliwiający prowadzenie doradztwa zawodowego i podnoszenie kompetencji osób to doradztwo prowadzących. Urząd Marszałkowski i Stowarzyszenie Metropolia Poznań spodziewają się również, że w konkursie wezmą udział projekty stawiające na doskonalenie kompetencji nauczycieli kształcenia zawodowego, instruktorów praktycznej nauki zawodu, choć wyłącznie w ramach wymienionych wyżej działań.

Warto dodać, że fundusze unijne kierują na wspomniane poddziałanie budżet w wysokości 4,4 mln złotych!

Podnoszą umiejętności z miastem i powiatem
- Dotychczas podpisano w ramach Poddziałania 8.3.4. umowy dotyczące czterech projektów - mówi Sylwia Ciesiółka ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań - powiat poznański jest beneficjentem dwóch z nich: „Gotowi do pracy - poprawa zdolności do zatrudnienia uczniów placówek kształcenia zawodowego”, a także „Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu - kuźnia kwalifikacji i kompetencji”. Ich celem, podobnie jak w przypadku dwóch kolejnych projektów, realizowanych przez miasto Poznań, jest stworzenie nowoczesnej bazy dydaktycznej, odpowiadającej na potrzeby rynku pracy. W pierwszym z projektów bierze udział aż 392 uczniów i 22 nauczycieli z pięciu szkół - z Bolechowa, Kórnika, Mosiny, Rokietnicy i Swarzędza. W drugim podnoszone są kwalifikacje zawodowe siedmiuset osób dorosłych, zarówno pracujących, jak i bezrobotnych, oraz dwudziestu nauczycieli kształcenia zawodowego. Sumując ich wartość, można określić, że warte są oba blisko 4 mln złotych, a dofinansowanie unijne wyniesie około 3,3 mln złotych.

Miasto Poznań jest beneficjentem programów „Inteligentne kwalifikacje zawodowe”, wartego 1,9 mln zł (dofinansowanie - 1,6 mln zł), i „Kwalifikacje zawodowe kluczem do sukcesu - wspieramy rozwój kształcenia zawodowego w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania” - wartego 10,2 mln zł i wspartego kwotą 8,6 mln z funduszy unijnych. Jak podkreśla Sylwia Ciesiółka, i tutaj w profesjonalny sposób szkoleni są uczniowie i nauczyciele, wykorzystywany jest odpowiedni sprzęt i materiały szkoleniowe - tym bardziej że program obejmuje również doposażenie pracowni, a kwalifikacje potwierdzone są wynikami egzaminów.

Stowarzyszenie Metropolia Poznań zwraca uwagę na staranne i niesztampowe podejście do zadań edukacyjnych. Dlatego do bardziej oryginalnych działań w projektach należą m.in. przygotowanie materiałów merytorycznych dla platformy e-learningowej, zorganizowane studia podyplomowe dla nauczycieli, szkolenia dla nauczycieli z budowania szkolnej demokracji i samorządności, a nawet - powołanie Młodzieżowego Forum wymiany „dobrych praktyk” z doradztwa zawodowego i przeprowadzenie cyklicznych spotkań.

- Jest to działanie unikatowe w skali kraju, ze względu na zaangażowanie młodzieży w działania na rzecz promowania doradztwa zawodowego, upowszechniania dobrych praktyk - dodaje Sylwia Ciesiółka.

Projekty przyczyniły się także do opracowania i doskonalenia zestawu poradników dla nauczyciela, ucznia i rodziców - to podręczniki metodyczne „Jak zaplanować własny rozwój edukacyjno-zawodowy”, „Jak wspierać uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Technikum w projektowaniu rozwoju edukacyjno-zawodowego?” oraz „Wspieram dziecko w planowaniu kariery zawodowej. Poradnik dla rodzica, wersja elektroniczna”.

- Uczniowie i nauczyciele chwalą możliwość uzyskania kwalifikacji na ciekawych i dopasowanych do rynku pracy kursach, dotyczących obsługi wózków widłowych, budowy urządzeń mechatronicznych, projektowania i tworzenia stron internetowych, grafiki komputerowej, kursu barmańskiego, baristycznego czy kursu arborystyki - czyli pielęgnacja drzew na wysokości - kończy Sylwia Ciesiółka. - Wierzą, wybierając je, że zdobywanie takiej wiedzy jest dla nich bardzo dobrą inwestycją.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto