Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie. Ze wsparciem Unii zmieni się oblicze polskiej psychiatrii

Monika Kaczyńska
Wsparcie i leczenie pozwalające osobie chorującej pozostać we własnym środowisku sprzyja szybszemu powrotowi do pełni zdrowia i sprawności
Wsparcie i leczenie pozwalające osobie chorującej pozostać we własnym środowisku sprzyja szybszemu powrotowi do pełni zdrowia i sprawności 123rf
Fundusze Europejskie. Skoordynowane działania poradni psychiatrycznych i pomocy środowiskowej sprawia, że osoby dotknięte chorobami psychicznymi nie są izolowane od najbliższego otoczenia i szybciej zdrowieją

Fundusze Europejskie
Eksperci ostrzegają, że choroby psychiczne i zaburzenia afektywne, a także inne problemy natury psychicznej to w Polsce problem społeczny. Z ich powodu cierpi aż 1/4 dorosłej populacji, czyli około 8 mln osób. Gdyby doliczyć do tego dzieci z problemami psychicznymi, wymagającymi interwencji, liczba potrzebujących pomocy wzrosłaby do 12 milionów.

Obecnie działający system nie stwarza optymalnych warunków do skorzystania z pomocy i powrotu do zdrowia.

Dostęp do poradni zdrowia psychicznego jest ograniczony, (w wielu miejscach nie ma go wcale), terminy są długie, a oferta leczenia sprowadza się do farmakoterapii i w ograniczonym stopniu psychoterapii.

Gdy to nie wystarcza, chorzy kierowani są do szpitali psychiatrycznych, borykających się z brakiem miejsc i niedostatkiem personelu, zwłaszcza lekarzy psychiatrów. Istotną wadą leczenia szpitalnego jest i to, że izoluje chorego od rodziny, znajomych i społeczności lokalnej. To przy braku zapewnienia systemowego wsparcia w powrocie do życia poza szpitalem powoduje, że opuszczający placówki lecznicze nadal tkwią w izolacji. Tym samym ich powrót do pełni sił, a co za tym idzie pełnienia ról rodzinnych i pracy, jest utrudniony.

Zdaniem ekspertów zdein-stytucjonalizowane usługi świadczone w środowisku mogą znacząco ten stan rzeczy poprawić.

Centrum Zdrowia Psychicznego bliżej ludzi
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego przewiduje tworzenie Centrów Zdrowia Psychicznego, które mają zapewnić osobom z zaburzeniami psychicznymi dostęp do różnych form leczenia, ale także opieki i pomocy pozwalającej wrócić do zdrowia, a także funkcjonować nadal w rodzinie, wśród znajomych i sąsiadów. Izolacja bowiem pogarsza stan zdrowia. Centra mają powstać w każdym powiecie. Wielkopolskie samorządy mogą skorzystać z funduszy europejskich, dostępnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Wielkopolska jest jednym z pierwszych regionów w kraju stwarzającym taką możliwość.

- Przeznaczyliśmy na ten cel około 100 mln zł - mówi Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony konkurs, nabór wniosków zacznie się w grudniu.

Beneficjentami będą mogły być m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne oraz podmioty lecznicze utworzone przez jednostki samorządu, a także organizacje pozarządowe

Pomoc dla chorujących musi gwarantować im zachowanie kontroli nad życiem

- Istotne, że usługi medyczne mogą świadczyć jedynie podmioty lecznicze - podkreśla Sylwia Wójcik. - Jeśli same nie realizują projektu, muszą być w niego włączone.

Same zaś Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego mają być dostępne 7 dni w tygodniu, najlepiej przez całą dobę i stać się miejscem, w którym koordynowane są wszelkie działania związane z leczeniem i wspieraniem osoby zmagającej się z zaburzeniami psychicznymi. Centra będą także same świadczyć bardzo szeroki zakres usług - od konsultacji po prowadzenie oddziałów dziennych.

- Celem takich zmian w systemie jest zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi pomocy dostosowanej do indywidualnych potrzeb, zapobiegającej izolacji - podkreśla Sylwia Wójcik. - Bardzo ważne jest też, żeby odbiorcy pomocy zachowali możliwie pełną kontrolę nad swoim życiem i decyzjami, które ich dotyczą.

Przetarty szlak
Jeśli chodzi o środowiskową pomoc dla osób z zaburzeniami psychicznymi, szlaki zostały już nieco przetarte. Tego rodzaju program jest realizowany we współpracy z Fundacją Wspierania Rozwoju Społecznego „Leonardo” przez powiat wielicki.

- Poniekąd takie rozwiązanie wymusiła na nas sytuacja - twierdzi Jacek Juszkiewicz, starosta wielicki. - Nie mamy na swoim terenie szpitala psychiatrycznego, musieliśmy więc zorganizować tę pomoc tak, by jak najrzadziej z tej formy leczenia korzystać i aby fachowcy z krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Babińskiego mogli dojechać do pacjentów.

Program został opracowany wraz z Fundacją „Leonardo”.

- Dziś chorujący psychicznie czują się często traktowani przedmiotowo - mówi Mariusz Panek, prezes Fundacji. - Ani lekarz, ani psycholog nie pyta, czego chce sam pacjent. Do tego hospitalizacja izoluje. My chcemy podążać w innym kierunku. Przybliżamy usługę centrów do miejsca zamieszkania, żeby nie wyrywać z kontekstu życiowego człowieka, kiedy potrzebuje leczenia, koncentrujemy tę pomoc na jego własnych potrzebach. Kolejną kwestią natomiast jest łączenie usług różnych resortów: zdrowia, opieki społecznej, edukacji, żeby uzyskać także swoistą synergię środków połączonych, żeby nie powielać zadań, i by udrożnić system pomocy - aby człowiek otrzymywał ją od momentu kryzysu do momentu powrotu do funkcji społecznych - dodaje.

Jak podkreśla Sylwia Wójcik, ten i podobne programy mogą służyć jako inspiracja, przygotowujący projekty mogą też włączyć w nie niektóre wypracowane już rozwiązania.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdą się wkrótce na stronie **

www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

**.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto