18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pniewy. 8 maja obchodzono 69. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Marek Lepszy
Pamięć o tym dniu to przede wszystkim wyraz wdzięczności dla wszystkich walczących o wolność Ojczyzny.
Pamięć o tym dniu to przede wszystkim wyraz wdzięczności dla wszystkich walczących o wolność Ojczyzny. pniewy.wlkp.pl
8 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający 69. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Pamięć o tym dniu to przede wszystkim wyraz wdzięczności dla wszystkich walczących o wolność Ojczyzny.

8 maja br. punktualnie o godzinie 12 pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej rozpoczęły się uroczyste obchody upamiętniające rocznicę końca wojny w Europie. W uroczystościach uczestniczyła delegacja Gminy Pniewy, delegacja Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, delegacja Dziennego Domu Seniorów oraz poczty sztandarowe pniewskich szkół. Po głównych uroczystościach w Dziennym Domu Seniora odbyła część artystyczna poświęcona 69.rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, przygotowana przez uczniów pniewskiego gimnazjum oraz pniewskich seniorów.

8 maja 1945 roku kiedy Niemcy podpisały bezwarunkowy akt kapitulacji, był to dzień euforii, radości dla milionów ludzi w kilkudziesięciu krajach. Tego dnia po blisko sześciu latach ogłoszono koniec II wojny światowej. Dokument kapitulacyjny został podpisany najpierw w Reims we Francji, a dzień później, na żądanie Stalina, w Karlshorst na przedmieściach Berlina.

Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40. krajów. Do wojska powołano około 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40 do 60 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych.

Mimo, że 8 maja dla milionów Polaków był końcem koszmaru wojny, to nie oznaczał jeszcze całkowitego wyzwolenia, był początek nowej okupacji, która trwała przez kolejnych 45 lat.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto