Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komitety zgłoszone! Walka o stanowiska w samorządach powoli rusza

Marcin Paczkowski
Komitety zgłoszone! Walka o stanowiska w samorządach powoli rusza
Komitety zgłoszone! Walka o stanowiska w samorządach powoli rusza MP
Już 21 października udamy się do urn i wspólnie wybierać będziemy lokalne władze. W ostatnim tygodniu PKW zakończyła przyjmowanie zgłoszeń komitetów wyborczych.

Na terenie powiatu wolsztyńskiego PKW zarejestrowało się pięć komitetów wyborczych. Pierwszym z nich jest Komitet Wyborczy Wyborców Wojciecha Lisa. - Będę kandydować w nadchodzących wyborach samorządowych walcząc o reelekcję. Dla dobra gminy i powiatu będę współpracował z każdym - zapowiedział obecny burmistrz Wojciech Lis. Kolejnym komitetem jest Komitet Wyborców „Porozumienie dla Powiatu Jerzego Andrzejaka”. Jerzy Andrzejak dał się poznać nam wszystkim podczas ostatnich wyborów parlamentarnych, kiedy bezskutecznie walczył o fotel senatora. „Bezpartyjny Komitet Obywatelski” - taką nazwę nosi komitet wyborczy założony przez Piotra Krajewskiego, wicestarostę, który ubiegać się będzie o fotel burmistrza. Czwartym komitetem jest „Nasza Gmina”, czyli wspólna inicjatywa Wolsztyńskiego Bloku Wyborczego, wójta gminy Siedlec - Jacka Kolesińskiego oraz wójta gminy Przemęt - Doroty Gorzelniak. W gminie Siedlec, dokładnie w Żodyniu, zarejestrowany został jeszcze KWW „Nasza Inicjatywa”, którego pełnomocnikiem wyborczym jest Zdzisław Śmiałek. Oczywiście nie będą to jedyne komitety jakie pojawią się w naszej okolicy. Wybierać będziemy mogli także z list ugrupowań, które będą miały swoje listy w całym kraju, jak choćby partie polityczne jak PSL, PO czy PiS.

Według kalendarza wyborczego, na zgłoszenie list kandydatów na radnych komitety wyborcze mają czas do 16 września, do północy. - Komitet „Nasza Gmina” przedstawi i zgłosi kandydatów na radnych, wójtów i burmistrzów we wszystkich gminach. Najbliższe tygodnie będą dla nas bardzo pracowite - zapowiedział Tomasz Tomiak z WBW, które wystawi swoich kandydatów właśnie w komitecie „Nasza Gmina”. Jak się jednak okazuje układanie list wyborczych nie jest wcale takie łatwe. Szef gminnych struktur PSL, Artur Strażyński przyznaje, iż wiele osób nie chce być radnym. Powody są różne - a to zbyt niska dieta, a to problem i niechęć składania oświadczeń majątkowych czy też presja społeczeństwa. Wiele ugrupowań musi się mocno natrudzić aby wspomnianą listę stworzyć.

Kandydaci na radnych muszą spełnić kilka warunków. Startować mogą tylko osoby pełnoletnie. Ponadto każdy obywatel polski urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne. W wyborach do rad gmin mogą startować obywatele Unii Europejskiej bez obywatelstwa polskiego, ale stale mieszkający w Polsce, jeśli zostaną wpisani do stałego rejestru wyborców. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat, nie musi natomiast mieszkać na terenie okręgu, z którego startuje. Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy. Przepisy zabraniają jednoczesnego startowania np. do rady gminy i rady powiatu. Kandydaci na radnego gminy mogą startować jednocześnie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli kandydat zostanie wybrany na radnego gminy i wójta, mandat radnego automatycznie wygasa.

Termin zgłaszania list wyborczych może zostać wydłużony, jeśli w danym okręgu wyborczym nie zostanie zgłoszona żadna lista albo tylko jedna, a liczba kandydatów na liście jest równa liczbie radnych wybieranych w okręgu lub mniejsza od niej. Wówczas gminna komisja wyborcza w obwieszczeniach wzywa do dodatkowych zgłoszeń i od tego momentu jest pięć dni na zgłoszenie list kandydatów. Jeśli w okręgu wyborczym nie zarejestrowano żadnej listy lub zarejestrowano tylko jedną listę kandydatów, wyborów w tym okręgu wyborczym się nie przeprowadza. Jednak wiele wskazuje na to, że w naszym regionie taka sytuacja nie powinna się wydarzyć.

Z kolei do 26 września komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego gminy i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W Wolsztynie mamy obecnie czterech kandydatów którzy już zapowiedzieli start. Są to obecny burmistrz Wojciech Lis oraz Artur Strażyński, Piotr Krajewski i pierwsza w historii kobieta - Agnieszka Kędziora. W gminie Siedlec o drugą kadencję powalczy Jacek Kolesiński. Jego głównym rywalem będzie Andrzej Wita, przewodniczący Rady Powiatu. W gminie Przemęt o kolejną kadencję nie będzie ubiegać się Dorota Gorzelniak. Jednak swój start zapowiedział tutaj obecny starosta wolsztyński, Janusz Frąckowiak. Do wyborów pozostało jeszcze kilka tygodni. Jednak możemy być pewni, iż najbliższy czas będzie okresem gorącej walki politycznej. Musimy się także przygotować na wiele ulotek, które trafią do naszych pocztowych skrzynek oraz na plakaty wyborcze, które z pewnością będziemy widzieć na niemal każdej ulicy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto