Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec czynnej parowozowni w Wolsztynie ?

Roman Rzepa
Koniec czynnej parowozowni w Wolsztynie ?
Koniec czynnej parowozowni w Wolsztynie ? Foto. Roman Rzepa
Koniec czynnej parowozowni w Wolsztynie ? Kolej chce utworzyć muzeum, w miejsce jedynej na świecie czynnej placówki obsługującej pociągi planowe lokomotywami parowymi

Koniec czynnej parowozowni w Wolsztynie ?

Jedyne na świecie stałe połączenia kolejowe, obsługiwane przez lokomotywy parowe z Wolsztyna, może przestać istnieć.

Cargo - studnia bez dna

Samorząd Wielkopolski nie chce dopłacać do utrzymania tej atrakcji na dotychczasowych zasadach, gdyż uważa, że ich miliony złotych, zamiast gwarantować utrzymanie tej unikatowej atrakcji turystycznej, trafiają do centralnego budżetu PKP Cargo SA, a parowozów na torach jest co raz mniej.

Marszałek mówi dość

Marszałek Wielkopolski mówi dość, od kilku lat samorząd województwa wielkopolskiego wspólnie z powiatem wolsztyńskim i gmina Wolsztyn zabiegają o powołanie z PKP Cargo SA spółki, która miałaby zarządzać parowozownią w Wolsztynie.

Niestety wieloletnie rozmowy nic nie dały, w Cargo zmieniali się prezesi i zarządy, temat wolsztyńskiej parowozowni spychano na boczny tor.

Kolej nie chce spółki - ma być muzeum

Z kolei Urząd Marszałkowski w Poznaniu nie ma zamiaru wiecznie dopłacać dwa miliony rocznie do przejazdów obsługiwanych przez zabytkowe ciuchcie, które ostatnio kursują tylko na linii Wolsztyn - Leszno.
Samorządowcy mają konkretne plany co zrobić by parowozownia w Wolsztynie zaczęła przynosi większe dochody. Jednak ich realizacja uzależniona jest od powołania spółki, która niestety nie powstanie. PKP Cargo proponuje ostatnio utworzenie muzeum, ostatnia propozycja kolei ma być niebawem dyskutowana z samorządami.

KOMUNIKAT PRASOWY

Parowozy z Wolsztyna nadal mogą wozić pasażerów
Spółka PKP CARGO S.A. gotowa jest do przedłużenia umowy na świadczenie usług przewozu trakcją parową na linii Leszno-Wolsztyn. Decyzja o ewentualnym zawieszeniu wykonywania tego połączenia trakcją parową jest decyzją operatora przewozów na terenie województwa wielkopolskiego, czyli urzędu marszałkowskiego.
Obecna umowa wygasa z końcem marca. 10 marca br. doszło do spotkania przedstawicielami urzędu marszałkowskiego z reprezentantami spółki PKP CARGO S.A., na którym zostały zaprezentowane możliwe propozycje wzajemnej współpracy gwarantującej utrzymanie Parowozowni w Wolsztynie jako jedynego działającego obiektu tego typu w Polsce, unikalnego zabytku w skali światowej.
 - Przedstawiliśmy koncepcję utrzymania przewozów trakcji parowej przy jednoczesnej propozycji utworzenia na bazie Parowozowni Wolsztyn instytucji kulturalnej i muzeum, a nie czysto komercyjnej, nastawionej na zysk. Takie rozwiązanie gwarantowałby zachowanie długoterminowej perspektywy działania, poprzez zwiększenie możliwości pozyskania finansowania w postaci dotacji czy środków unijnych. Umożliwiłoby to zaangażowanie w rozwój Parowozowni szerszej rzeszy organizacji, firm i miłośników kolei. Jednocześnie podtrzymaliśmy chęć realizacji przewozów trakcją parową, co jest naturalnym źródłem utrzymania parowozowni w należytym stanie – mówi Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP CARGO S.A.
Proponowana instytucja kultury byłaby utworzona m.in. przez PKP CARGO S.A., województwo wielkopolskie, Gminę Wolsztyn i powiat wolsztyński.
Spółka PKP CARGO S.A. jest gotowa do prowadzenia dalszych rozmów w ramach współpracy ze  wszystkimi zainteresowanymi stronami. Wypracowanie optymalnego rozwiązania z korzyścią dla społeczności lokalnej oraz środowisk związanych z historią i tradycją parowozów w Polsce to cel kolejnego spotkania zaplanowanego jeszcze w marcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto