Kosieczyn. Jarmark z jajem odbył się 19 marca w Wiejskim Domu Kultury. Była to już jego dziewiąta edycja. Udział w nim wzięły reprezentacje Wiejskich Kół Gospodyń z okolicznych gmin.

Kosieczyn. Jarmark z jajem
W Jarmarku wzięły udział reprezentacje zespołów Kół Gospodyń Wiejskich. Gminę Babimost reprezentowały Panie z Nowego Kramska, Skąpe – Darnawa, Szczaniec -Ojerzyce, Świebodzin - Jordanowo, Zbąszyń – Nądnia i Stefanowo, Zbąszynek – Dąbrówka Wlkp. i Kosieczyn. Jarmark prowadził Jan Mazur.

Swój kunszt kulinarny pokazały panie z KGW prezentując regionalne specjały przyrządzane według tradycyjnych metod lub nowe potrawy, które stanowią urozmaicenie świątecznego menu. Przy pięknie nakrytych stołach wielkanocnych znajdowały się tradycyjne i stylizowane pisanki, baranki, zajączki, palmy, okazałe torty, babki, serniki, mazurki oraz inne słodkie przysmaki, "konkretne" przepyszne potrawy mięsne a na niektórych stołach bywała naleweczka.

Konkursowa część Jarmarku z jajem


Tradycyjnie Jarmark miał także część konkursową, a zmagano się w konkurencjach: układanie puzzli, rzut jajem na odległość(surowym), ubijanie białka, slalom z jajem ,bieg z jajem na łyżce ,najładniejsza pisanka ,najładniejszy stół wielkanocny i najsmaczniejsza babka, a najważniejsze to degustacja potraw. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem a Jury skrupulatnie oceniało każdą konkurencję.
Kryteriami oceny były walory estetyczne i artystyczne stołów wielkanocnych, zdobnictwo naturalne,ludowe,zgodnie z tradycją lokalną regionu.
W kategoriach sportowych i zręcznościowych zwyciężyła Nądnia przed Kosieczynem i Stefanowem. W kategorii najsmaczniejsza babka zwyciężyła Darnawa przed Kosieczynem i Nądnią, najpiękniejszą pisankę wykonało Jordanowo przed Darnawą i Ojerzycami a najpiękniej stół wielkanocny udekorowało Stefanowo przed Nądnią i Dąbrówką Wlkp.
Po ogłoszeniu wyników można było samemu dowolnie degustować smakowite potrawy i ciasta wystawione podczas prezentacji. A potrawy były wyśmienite i przepyszne tak, że bardzo szybko znikały ze stołów.

- Ten Jarmark to przede wszystkim prawdziwy "festiwal smaków". - mówi Marta Dobry, sołtys Kosieczyna - Cieszy nas, że ta impreza z roku na rok obejmuje zasięgiem nie tylko Region Kozła a także zatacza coraz szersze kręgi. Cieszy nas, że tak dobrze układa się współpraca z lokalnymi stowarzyszeniami, jak i placówkami oświatowo-kulturalnymi oraz włodarzami gmin. Cieszy nas też, że wniosek na organizację "Jarmarku z jajem" w ramach Regionalnego Konkursu Mikrograntowego został najwyżej oceniony przez LGD Regionu Kozła.
Jarmarki organizowane rokrocznie cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród mieszkańców gminy jako tradycyjne wydarzenie przedświąteczne i okazja do spotkań towarzyskich.

Zdzisław Nowak

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!