Lepiej trzymaj język za zębami! Policjant będzie mógł cię NAGRAĆ! Nowe przepisy wchodzą w życie już niedługo!

Funkcjonariusze policji zostaną wyposażeni w osobiste kamerki do nagrywania interwencji. Jak podaje portal moto.pl kilkumiesięczny program pilotażowy okazał się dużym sukcesem. Dzięki nagraniom policjanci mogą się bronić przed skargami na funkcjonariuszy.

Program pilotażowy, wdrożony pod koniec 2017 roku, okazał się strzałem w 10-tkę. Jarosław Zieliński, minister MSWiA uznał, że koncepcję warto rozwinąć. O ile na początku – testowo – policjanci uzyskali 180 kamer, teraz mogą liczyć na 2110 sztuk. Co ważne, prawo zabrania używania kamer nasobnych w miejscach, które nie są publiczne. Oznacza to, że funkcjonariusze mogą z nich korzystać np. podczas kontroli drogowej. Nagrywanie podczas interwencji domowych jest zakazane. Warto jednak odnotować, że ministerstwo planuje zmienić przepisy w tej kwestii.

Nagrywać policjantów mogą także obywatele. Używanie kamery w trakcie interwencji nie może jednak utrudniać działań funkcjonariuszy. Ponadto policjanci z „drogówki” nie są osobami publicznymi. Oznacza to, że bez zgody nagrywanego nagranie nie może być rozpowszechniane.

Według Jarosława Zielińskiego to właśnie kamery spowodowały, że do kwietnia 2018 r. w garnizonie dolnośląskim nie została odnotowana żadna skarga na funkcjonariuszy.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy?
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

24.10.2018, 20:58

Teraz nie będą mogli bić zatrzymanych jak do tej pory.

30.09.2018, 15:07

I dobrze...trzeba im skrócić łańcuch,za dużo ujadają kiedy nie mogą ugryźć pańskiej(czyt.obywatelskiej)ręki!!!

20.08.2018, 23:24

Skorzystaj z pomocy prawnej http://adwokaci24h.pl/

19.08.2018, 17:43

Marek ,dziękujemy.

17.08.2018, 19:27

A kim Ty jesteś, że ich psiakami nazywasz? ...wielki arystokrata ze spożywczaka się znalazł. Jakimś fanem tego zawodu nie jestem, ale takie komentarze świadczą tylko o autorze.

14.08.2018, 20:23

ja policjanta też

14.08.2018, 11:57

dobrze, że nagrywają - nie będą mogli potem tuszować własnych przekrętów/przestępstw
dobrze jest też samemu (jeżeli jest to wykonalne w konktretnej chwili) wykonać takie nagranie ich działania

08.08.2018, 16:15

I bardzo dobrze.Kto normalnie zachowujący może obawiać się nagrywania interwencji policyjnej?

07.08.2018, 21:55

Przecięż u nas nie ma policji wszyscy co mają służbę to pilnują pomników żeby ich nie ubierano w koszulki, pewnych ulic żeby ,,wandale" nie niszczyli tabliczek z ich nazwami związanymi zresztą z jedną słuszną obcją a obatele muszą się czuć bezpiecznie i radzić sobie sami

07.08.2018, 19:57

Niech lepiej siebie nagrywają... bo tych młodych psiaków te zachowanie ma wiele do życzenia. ..

07.08.2018, 13:54

Osoba publiczna a funkcjonariusz publiczny to dwa róże choć tożsame w pewnych sytuacjach pojęcia. Pewnie to autor tekstu miał na myśli.

06.08.2018, 19:09

Rafał O. wystarczy że powiesz prawdę o cyganach bo ci się nie podoba że nie pracują tylko żyją za nasze i już masz wyrok i już jesteś patologią kryminalną

06.08.2018, 16:00

W końcu ktoś nazwał po imieniu to o czym wszyscy normalni wiedzą od lat. Patologia ma większe prawa niż normalność. Pobijesz włamywacza idziesz siedzieć. Pobijesz agresora idziesz siedzieć. Będziesz bronił rodzinę, dzieci idziesz siedzieć. Czas z tym skończyć. Szacun !

06.08.2018, 14:37

Dobromił może jest kabelkiem i kabluje

06.08.2018, 11:23

Wybacz, ale za komuny społeczeństwo było bardziej dojrzałe. W tej chwili mamy społeczeństwo roszczeniowe, chamskie, pozbawione wrażliwości i życzliwości. Społeczeństwo alkoholików, ćpunów,dresów, kiboli, sutenerów, stręczycieli i zwykłych przestępców. Oczywiście nie uogólniam, ale powyżsi przedstawiciele już dawno przekroczyli margines błędu. Tutaj musi być "inwigilacja" jak to nazwałeś. Jeszcze solidna guma by się przydała. Pozdrawiam.

06.08.2018, 11:16

Wszystkie serwisy społecznościowe, w ramach których użytkownicy są zarejestrowani mogą służyć do inwigilacji, a następnie analizy zachowań oraz odpowiedniej manipulacji.

06.08.2018, 10:54

I bardzo dobrze. To jak się zachowują niektórzy wobec policjantów to zgroza.

06.08.2018, 10:26

A gdzie jest ten obrońca demokracji w wersji PISOKOMUNY, Dobromił vel tw bolek vel miro bez rycha i zbycha

05.08.2018, 12:56

nie ma skarg bo zachowywali sie jak powinni sie zachowywac.

05.08.2018, 12:20

Oczekujesz od ludzi czytania ze zrozumieniem... To za dużo dla wielu, jak widać.

05.08.2018, 04:55

Popierajmy Mariana Kowalskiego i Ruch 11 Listopada! Naprawde nie ma czasu na farbowanych pseudo patriotow!!!

05.08.2018, 00:57

I bardzo dobrze. Skończy się sytuacja, że jakiś agresywny menel i ćpun szarpie się z funkcjonariuszami, a potem kopie w kalendarz i policjanci mają kłopoty.

04.08.2018, 11:19

Bez paniki ! - Rostowski z PO strasznie się ucieszył z tej komisji, dopiero pokaże PISmanom gdzie raki zimują i już zadał fundamentalne pytania, dlaczego komisja nie zajmuje się okresem kiedy rządził i rządzi PIS ?

04.08.2018, 11:17

Jak to policjanci na służbie nie są osobami publicznymi