Parada Parowozów w Wolsztynie 2014 - PKP CARGO już rozpoczyna przygotowania do imprezy, która odbędzie się w sobotę 3 maja 2014 roku

Parada Parowozów w Wolsztynie 2014 - marketingowcy pracują


PKP CARGO rozpoczyna przygotowania do Parady Parowozów w 2014 roku
W Biurze Marketingu PKP CARGO rozpoczęły się prace koncepcyjne dotyczące przeprowadzenia wiosną 2014 roku 21. Parady Parowozów w Wolsztynie. Efektowne parady, będące jednocześnie największymi w Polsce spotkaniami miłośników kolei, odbywają się na terenie ponad stuletniej Parowozowni Wolsztyn od 1991 roku.


POPRZEDNIE PARADY PAROWOZÓW
Parada Parowozów w Wolsztynie 2014 - przyjeżdżają tysiące miłośników parowej atrakcji


Parada Parowozów odbywająca się w Parowozowni Wolsztyn co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy miłośników zabytkowej kolei z całego świata, którzy mogą obejrzeć kilkanaście zabytkowych parowozów z Polski i zagranicy podczas tytułowej parady.

Parada Parowozów w Wolsztynie 2014 - piknikowo


Parada ma charakter pikniku rodzinnego.
- Podtrzymujemy tradycję łączenia historii kolejnictwa z nowoczesną, atrakcyjną oprawą dla tysięcy miłośników kolei, którzy co roku przyjeżdżają do Wielkopolski. Parada Parowozów to przedsięwzięcie niezwykle istotne nie tylko w rocznym kalendarzu inicjatyw PKP CARGO, ale i całej kolei. Jestem przekonany, że tak jak dotychczas, współpraca z lokalnymi władzami samorządowymi będzie wzorowa i potwierdzi, że Parada Parowozów jest doskonale zorganizowaną inicjatywą promującą kolej i Wielkopolskę – mówi Adam Purwin, członek zarządu ds. finansowych pełniący obowiązki prezesa PKP CARGO.

Parada Parowozów w Wolsztynie 2014 - jedyne takie miejsce


Miejscem kolejarskiego święta jest należąca do PKP CARGO Parowozownia Wolsztyn, będąca unikatową atrakcją w skali regionu i świata. Parowozownię rocznie odwiedza blisko 12 000 turystów, a w dniach parad parowozów ok. 25 000 osób. Jest ona obecnie unikatowym obiektem tego typu na świecie, ponieważ tamtejsze parowozy wykorzystywane są do prowadzenia regularnych przewozów pasażerskich. Na terenie parowozowni można obejrzeć wiele ciekawych zabytków techniki kolejowej, takich jak: obrotnica z 1908 roku czy 8-stanowiskowa zabytkowa hala postojowa z zapleczem warsztatowym, oraz inne, nadal używane od co najmniej pół wieku, maszyny i urządzenia. W budynku noclegowni zlokalizowane jest muzeum historii węzła i Parowozowni Wolsztyn.

Parada Parowozów w Wolsztynie 2014- historia


Pierwsza parada w 1991 roku została zorganizowana na zamówienie niemieckich miłośników pary. Zainteresowanie imprezą okazało się tak wielkie, że w kolejnym roku zorganizowano dla nich dwie parady. Szeroka publiczność mogła podziwiać zabytkowe lokomotywy 8 maja 1993. Początkowo w imprezach brały udział wyłącznie parowozy z Wolsztyna – pierwszy gość z zagranicy przybył na paradę w 1998 r i była to niemiecka maszyna serii 03 204. Parowozy z Chabówki przyjechały dopiero w 2005 r..
PKP CARGO pełni funkcję mecenasa zabytków techniki kolejowej. Spółka opiekuje się ponad 100 parowozami oraz zabytkowym taborem i sprzętem kolejowym w Parowozowni w Wolsztynie oraz w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie od 9 lat odbywa się Parowozjada.

Parada Parowozów w Wolsztynie 2014- więcej


Więcej o paradzie parowozów w Wolsztynie w 2014 roku w "Dniu Wolsztyńskim"
Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Masz ciekawy temat? Chcesz wyrazić swoją opinię?

Napisz do nas: d.rzepa@glos.com, r.rzepa@glos.com, k.jader@glos.com, danka@poznan.home.pl

lub zadzwoń: 502 499 747, 602 895 323, 600 651 952, 517 648 555

Dołącz do naszej społeczności na FACEBOOKUKomentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

parowóz (gość) (Marcin)

https://www.google.pl/maps/dir/Czacz/Parowozownia+Wolsztyn,+Fabryczna+1,+64-200+Wolsztyn/@52.0889288,16.1897434,11z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x4705b9f62a57ea85:0x14b712a25b43fa10!2m2!1d16.5414917!2d52.0367366!1m5!1m1!1s0x4705da748dc00e63:0x6cca1011f1328241!2m2!1d16.112492!2d52.106596

http://www.zumi.pl/trasa.html?loc1=Czacz%2C+&loc2=wolsztyn&byCar=1&cId1=&sId1=&cId2=&sId2=

Marcin (gość)

owszem ,ma ktos może mape albo wie jak tam dojechac do parowozowni od strony czacza ? To niech pisze maila na marcin06108@wp.pl za info dzieki

pesymista (gość)

Historii nie uda się zatrzymać. Tak jak po morzach nie pływają już statki na węgiel , tak niedługo znikną parowozy na węgiel. I nie pomoże tu żadna spółka, żaden samorząd ani żadne Cargo. Nikt nie będzie ładował pieniędzy w worek bez dna. Taka jest prawda. Żyjemy w gospodarce rynkowej, czy to się komu podoba czy nie. Nikogo nie stać na takie wydatki na utrzymanie parowozowni na chodzie. Wcześniej czy później powstanie tutaj muzeum. Albo i nie powstanie - parowozy pojadą do Chabówki. Zobaczymy co postanowi właściciel.

korbowód (gość) (parowóz)

Zainteresowanie to za mało, nie zapominaj, że parowozownia leży na terenie Wolsztyna! Władze miasta są współodpowiedzialne za wszystko co się dzieje na jej terenie, a w tym szczególnym przypadku można mówić o zaniechaniu na przestrzeni co najmniej kilkunastu lat. Tyle w temacie. Ludzie wam tego nie wybaczą.

parowóz (gość) (ciuchcia)

Przeczytaj poniższy wpis czytelnika ze zrozumieniem. To właściciel parowozowni decyduje, co będzie działo się z jego majątkiem. Zapewne nie widzi potrzeby oddawania jego części za „friko” samorządom. Zainteresowanie samorządów utworzeniem spółki i chęci były od dawna. Niestety, Cargo miało opory.

ciuchcia (gość) (czytelnik)

Skoro mają tyle do powiedzenia to po co te histeryczne przemowy na paradach i obiecanki cacanki? Prawda jest taka, że władze miasta, któremu powinno zależeć na współpracy od lat nic nie robią żeby parowozownia się rozwijała. Jak do tej pory władze miasta nie były zainteresowane, teraz ponoć władze PKP nie są, po co nam takie władze, które nic nie mogą zrobić w bardzo ważnej dla miasta sprawie?

czytelnik (gość) (miłośniczka)

Miłośniczko, widzę , że jesteś emocjonalnie podbuzowana, ale nie jesteś w temacie. Właścicielem parowozowni i lokomotyw jest PKP Cargo S.A. I to ono ma decydujące zdanie w kwestii utworzenia spółki, o której tak ostatnio dużo się mówi w lokalnych mediach. Samorządy mają tu tyle do powiedzenia co przysłowiowy kot napłakał. Po bliższe szczegóły odsyłam do Wojtka Lisa, który wie najlepiej, o co biega. W Cargo zmieniły się władze, które nie są obecnie zainteresowane powoływaniem żadnej spółki. Dworzec PKS ma tu tyle wspólnego z tematem, który poruszasz, co chiński cesarz do naszego prezesa PiS-u. Zanim zaczniesz siać zamęt to chociaż trochę poinformuj się w temacie , na który zabierasz głos, droga miłośniczko.
Nienawiść szkodzi na urodę. Albo chcesz być piękna, albo mądra. Wybór należy do Ciebie. Pozdrawiam.
P.S. Panewka, widać, że dawno nie byłaś “smarowana”, bo piszesz głupoty.

panewka (gość)

Miłośniczka nie przejmuj się, burmistrz na paradzie wstęgę przetnie, przemówi do ludzi, obieca, że będzie pracował aby parowozownia istniała, a po paradzie tak jak piszesz choćby country... Kto ich wybiera? Mają taką perełkę i traktują ją jak świnie perły.

miłośniczka (gość) (mieszkaniec)

Ta spółka to ściema. Za każdym razem jak VIPY przyjeżdżają na paradę obiecują, że parowozownia będzie rosła w siłę. Spółka to słowo klucz odmieniane przez wszystkie przypadki. I co? Wielkie niccccccccccccccccccc!!!!!! Prawda jest taka, że nieudolność samorządu w tej sprawie jest powalająca. Jak władze miasta mogą obiecywać spółkę i przyszłość parowozowni przez kilka lat i nic się w tej sprawie nie dzieje? Myślą, że ludzie tego nie widzą i znowu dadzą się nabrać na mirabelki. PKSu już nie ma - sprzedany, Dworzec PKP - sprzedany, Parowozownia - tego nie wiemy dokładnie, ale wiadomo, że spółki prawdopodobnie nie będzie. Ludzie jekie wy macie władze? Macie super parowozownię, a władze do bany tzn "bani".

mieszkaniec (gość)

A spółka samorządów z PKP Cargo, która tak szumnie jest zapowiadana od wielu lat została dzisiaj odwołana do odwołania przez Burmistrza. Brawo to wzór i przykład współpracy między samorządem i PKP