18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pniewy. 8 maja obchodzono 69. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Marek Lepszy
Pamięć o tym dniu to przede wszystkim wyraz wdzięczności dla wszystkich walczących o wolność Ojczyzny.
Pamięć o tym dniu to przede wszystkim wyraz wdzięczności dla wszystkich walczących o wolność Ojczyzny. pniewy.wlkp.pl
8 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający 69. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Pamięć o tym dniu to przede wszystkim wyraz wdzięczności dla wszystkich walczących o wolność Ojczyzny.

8 maja br. punktualnie o godzinie 12 pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej rozpoczęły się uroczyste obchody upamiętniające rocznicę końca wojny w Europie. W uroczystościach uczestniczyła delegacja Gminy Pniewy, delegacja Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, delegacja Dziennego Domu Seniorów oraz poczty sztandarowe pniewskich szkół. Po głównych uroczystościach w Dziennym Domu Seniora odbyła część artystyczna poświęcona 69.rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, przygotowana przez uczniów pniewskiego gimnazjum oraz pniewskich seniorów.

8 maja 1945 roku kiedy Niemcy podpisały bezwarunkowy akt kapitulacji, był to dzień euforii, radości dla milionów ludzi w kilkudziesięciu krajach. Tego dnia po blisko sześciu latach ogłoszono koniec II wojny światowej. Dokument kapitulacyjny został podpisany najpierw w Reims we Francji, a dzień później, na żądanie Stalina, w Karlshorst na przedmieściach Berlina.

Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40. krajów. Do wojska powołano około 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40 do 60 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych.

Mimo, że 8 maja dla milionów Polaków był końcem koszmaru wojny, to nie oznaczał jeszcze całkowitego wyzwolenia, był początek nowej okupacji, która trwała przez kolejnych 45 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto