Podsumowanie tegorocznej "Wolsztyńskiej Dziesiątki"

Marcin Paczkowski
Podsumowanie tegorocznej "Wolsztyńskiej Dziesiątki" Archiwum redakcji
W sobotę, już po raz VII odbył się największy bieg w powiecie - „Wolsztyńska Dziesiątka”. Na starcie zjawiło się ponad pół tysiąca uczestników, którzy mieli do pokonania 10 km. Najlepszy okazał się Krzysztof Szymanowski.

Wolsztyńska Dziesiątka” każdego roku przyciąga do Wolsztyna setki biegaczów. Każdego roku jest ona także gwarancją słonecznej pogody. Tak było i tym razem. Podczas tej edycji do linii mety dotarło 536 zawodników, którym na całej trasie towarzyszyła upalna aura.

Tegoroczna edycja imprezy miała również nową trasę. Biegacze pokonali ulicę: 5-go Stycznia, R. Kocha, Lipową, Nową, Powst. Wlkp., Krętą, Drzymały, Poznańską, Promenadę, Rzeczną, 5-go Stycznia - łącznie były to trzy pętle. Trasę najszybciej pokonał Krzysztof Szymanowski z Kościana, który dystans 10 km przebiegł w 33 minuty i 18 sekund. Drugie miejsce zajął Damian Glapiak z Bucza, na co dzień strażak w Komendzie Powiatowej Straży w Wolsztynie. Na linii mety zameldował się on 21 sekund po zwycięzcy. Podium zamknął Piotr Mikołajczak z Kościana z czasem 34:35.

Kategorię kobiet wygrała Olena Kytytcia z Ukrainy, która wspomniany dystans pokonała w 36:48. Drugie miejsce zajęła Anna Rostkowska z Szklarskiej Poręby, trzecia wśród pań była Karolina Bilawa z Nowej Wsi.

W klasyfikacji najlepszych zawodników z powiatu wol-sztyńskiego wygrał Damian Glapiak, drugie miejsce przypadło Dawidowi Jakubowskiemu, trzecią lokatę zajął Bartosz Fudali. Tradycyjnie, podczas biegu na linii startu zameldowali się także zawodnicy na wózkach. W tym przypadku wygrał Mariusz Adamaczak z Opalenicy, drugie miejsce zajął Marek Stachowski z Zielonej Góry, trzeci był Robert Malewicz z Wolsztyna.

Na przybyłych na mecie czekał m.in. starosta wolsztyński Janusz Frącko-wiak, który wręczał zawodnikom medale. Każdy, kto ukończył bieg otrzymał pamiątkowy krążek z wizerunkiem zabytkowej siedziby Starostwa Powiatowego.

Nowa trasa, nowa godzina startu - wszystko to sprawiło, iż bieg miał stać na jeszcze wyższym poziomie niż rok temu. Niestety, organizatorów może ciut martwić niższa frekwencja podczas największego biegu w powiecie. Tym razem na starcie zjawiło się ponad 500 osób. Przypomnijmy, iż przed rokiem było ich 627, a dwa lata temu ponad 800. Dlaczego? Wszędzie organizowanych jest coraz więcej biegów. W naszej okolicy nagromadziło się ich już kilka, każda gmina, każde stowarzyszenie, organizuje swoje imprezy, więc ilość uczestników na wszystkich pozostałych może spadać. Tak właśnie dzieje się w Wolsztynie.

Warto również zaznaczyć, iż podobnie jak w latach ubiegłych, tak również i tym razem, bezpośrednio przed samym biegiem głównym, odbył się bieg młodego maratończyka. Była to specjalna impreza skierowana do młodszych biegaczy, dla których najważniejszy w imprezie był sam start. Poza tym podczas VII „Wolsztyńskiej Dziesiątki” można było przyłączyć się do akcji charytatywnej na rzecz Kasi i Wiktora, rodzeństwa chorego na muko-wiscydozę. Wystarczyło przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Kasi i Wiktora” i dotrzeć z nią do mety.

Siódma edycja biegu przeszła już więc do historii. Impreza była zorganizowana bardzo profesjonalnie, co podkreślają sami uczestnicy biegu. A głównym jej organizatorem był powiat wolsztyński. Już teraz można myśleć o kolejnej, która za rok.