Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja protestowała także i w Wolsztynie

Marcin Paczkowski
Policja protestowała także i w Wolsztynie
Policja protestowała także i w Wolsztynie Archiwum NM
W czwartek, minister Joachim Brudziński i przedstawiciele strony społecznej podpisali porozumienie kończące akcję protestacyjną.

Strajk policjantów obejmował teren całej Polski. Dosięgnął on także Wolsztyn i nasz powiat. Przypomnijmy, iż w ostatnich dniach w ramach protestu policjanci masowo przechodzili na zwolnienia chorobowe. Sami mieszkańcy zaznaczali, iż policyjnych patroli na mieście nieco mniej, a i drogówki nie widać w tych miejscach, w których zazwyczaj się pojawiała.

Jeszcze w czwartek, w całej Wielkopolsce na osiem tysięcy zatrudnionych funkcjonariuszy 3767 osób przebywało na zwolnieniach lekarskich. Co ciekawe w samej komendzie w Wolsztynie, co trzeci funkcjonariusz nie był w pracy z powodu zwolnienia. - Nie ukrywamy, że sytuacja jest trudna, patroli jest mniej niż dotychczas, ale w poszczególnych komendach pracują służby dyżurne przyjmujące zgłoszenia o zdarzeniach kryminalnych i są zagwarantowane patrole do obsługi pilnych interwencji oraz wypadków drogowych. Żadne drzwi w żadnej jednostce nie są zamknięte - zapewniał w czwartek, mł. insp. Andrzej Borowiak rzecznik prasowy Komendy Wielkopolskiej Policji w Poznaniu.

Wszyscy zastanawiali się co dalej, bo przecież wiadomo było, że sytuacja jest coraz gorsza, a kolejni funkcjonariusze zapowiadali pójście na L4. Jednak w późny czwartkowy wieczór, obie strony, zarówno rządowa jak i policyjna doszły do porozumienia. Postulaty funkcjonariuszy zostały spełnione i mają oni wrócić do normalnej pracy.

W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r.

Kolejny postulat przedstawicieli związków dotyczył rozliczania tzw. nadgodzin. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby - tzw. nadgodziny, wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i SOP możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny. Zgodnie z zawartym porozumieniem - od 1 lipca 2019 r. zostanie wprowadzona odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Początkowo zastosowany będzie 6-miesięczny okres rozliczania nadgodzin. Kwestia ustalenia okresu rozliczeniowego na kolejne lata będzie przedmiotem dalszego dialogu.

Zmienią się także wymogi przechodzenia na emeryturę przez policjantów. Przypominamy, że 1 stycznia 2013 r. rząd PO-PSL wprowadził nowe regulacje dotyczące emerytur funkcjonariuszy, którzy wstąpili do służby po 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariuszom tym miała przysługiwać emerytura mundurowa, gdy w dniu zwolnienia ze służby będą mieli ukończone 55 lat i co najmniej 25 lat służby. Dotychczas musiały być spełnione łącznie te dwa warunki. Ministerstwo i strona społeczna zgodziły się na rezygnację z wymogu ukończenia 55 lat. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby. Zmiana wejdzie w życie od 1 lipca 2019 r.

Jak zadeklarowali przedstawiciele strony związkowej zawarte w czwartek porozumienie kończy akcję protestacyjną, która trwała w służbach od lipca tego roku. Funkcjonariusze, którzy przebywali na zwolnieniach mają teraz wracać do pracy.


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto