Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak zabija czad - Zbigniew Bródka w filmie MSW [WIDEO]

KAS
Zbigniew Bródka apeluje o ostrożność w spocie MSW i Straży Pożarnej "Nie dla czadu"
Zbigniew Bródka apeluje o ostrożność w spocie MSW i Straży Pożarnej "Nie dla czadu" kadr z YouTube
Śpiąca spokojnie rodzina, grzejnik gazowy, cicha muzyka. "Słyszysz? Tak zabija czad" - słowa zza kadru burzą spokój filmu. W ten sposób Zbigniew Bródka - mistrz olimpijski z Soczi, zawodowo strażak z KP PSP w Łowiczu - apeluje o bezpieczeństwo w spocie MSW i Państwowej Straży Pożarnej.

Zbigniew Bródka włączył się akcję "Nie dla czadu". Film na YouTube został opublikowany 29 grudnia.

Zbigniew Bródka - Nie dla czadu

Zbigniew Bródka wie, o czym mówi. To strażacy najczęściej trafiają do domów, w którym znajdowane są ofiary czadu. Zatrucie tlenkiem węgla jest najczęściej tragiczne w skutkach - nierzadko dotyczy całych rodzin. Czad jet tym bardziej niebezpieczny, że jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i lżejszym od powietrza.

Jak ustrzec się zatrucia czadem? Najprościej jest zainstalować czujnik do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze.

Mistrz olimpijski z Soczi apeluje o ostrożność

Jeśli w łazience zainstalowany jest piecyk gazowy, należy ją przed kąpielą dokładnie przewietrzyć, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych w drzwiach łazienki i kratki do przewodu kominowego.

Często strażacy przyjeżdżający na miejsce zdarzenia, w który doszło do zatrucia czadem, zastają okna i drzwi dokładnie uszczelnione. Okazuje się, że - zwłaszcza w pomieszczeniach gdzie są piece, piecyki lub inne urządzenia, które mogą wytwarzać tlenek węgla - warto pozostawić trochę nieszczelności. Świeże powietrze dostarcza tlen, a jednocześnie odprowadza spaliny.

Prawdopodobnie nie raz Zbigniew Bródka tłumaczył podczas interwencji jak ważne są regularne kontrole przewodów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych i dymowych) i przeglądy pieców, piecyków i urządzeń służących do grzania.

Nie warto zabierać się za to samemu - wszystkie prace konserwacyjne i instalacyjne powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione.

Mistrz olimpijski jest w filmie przekonujący.

A ty? Jesteś pewien, że twój piecyk jest sprawny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto