Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Agnieszka Tomaszewskaska
Ultramaraton Ultra GWiNT
Ultramaraton Ultra GWiNT Agnieszka Tomaszewska
Za nami pierwsza edycja ultramaratonu Ultra GWiNT. Jakie wyniki?

Na pomysł pierwszej w Wielkopolsce imprezy ultramaratonu crossowego organizatorzy wpadli podczas jazdy autobusu wiodącego ich na zawody.
Od pomysłu do realizacji droga była krótka. 28 października 2013r. został założony komitet organizacyjny. Idea okazała się tak zaraźliwa tak, że już w listopadzie zaczęli się w nią wkręcać pierwsi partnerzy, władze lokalne, organizacje pozarządowe, ludzie dobrej woli i sponsorzy.
Jak zapewne nietrudno zauważyć, nazwa GWiNT jest połączeniem pierwszych liter nazw trzech powiatów - grodziskiego, wolsztyńskiego i nowotomyskiego, przez które przebiegała trasa ultramaratonu.

Organizatorzy podczas wyznaczania trasy obiecali zawodnikom , że trasę długo zapamiętają, że będzie prawdziwą ucztą dla ciała i ducha, dla oczu i nóg. Podeszli również bardzo profesjonalnie do pomocy medycznej. i tak 4 marca grupa osób zaangażowanych w organizację GWiNTa przeszła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie przeprowadziła firma HMS D&A Dawid Pinto i Andrzej Ciborek, oficjalny partner zawodów.
Niespodzianką przygotowaną zwłaszcza dla zawodników z dalszych regionów , był dowóz na miejsce startu z Wolsztyna do Grodziska kolejką retro. Pomysł ten został zrealizowany dzięki wsparciu Pana Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Do biegu łącznie podeszło około 230 osób, w tym 67 zdecydowało się na bieg 110 km, a 163 osoby na 55 km. Dłłuższej trasy biegu nie ukończyło 5 osób , a na krótszym nie dobiegło do końca 11 osób. Dwa razy została udzielona pomoc medyczna polegająca na rozmasowaniu mięśni.
Wyniki według tabel dostępnych na stronie ultramaratonu prezentują się następująco. W kategorii biegowej kobiet K30 na 110 km, pierwsze miejsce z wynikiem 11:39:23 zajęła Monika Biegasiewicz z Szczecina. Drugie miejsce Jolanta Witczak z Lusowa ,a trzecie Joanna Klocek. Na ten sam dystans w kategorii mężczyzn M18 pierwsze miejsce zajął Piotr Oleszak z Tulców z wynikiem 11:37:18. Drugie miejsce zdobył Paweł Gramcki z Trzcielina , na trzecim miejscu na podium stanął Marcin Stachowiak z Puszczykowa. W kategorii M31 pierwsze miejsce wywalczył Krzysztof Tumko z Osieczna z wynikiem 9:35:57, drugie miejsce zdobył Michał Jędroszkowiak z Książ Wielkopolskich, natomiast trzecie miejsce Paweł Szynal z Błoni. W ostatniej najstarszej kategorii wiekowej M51 na dystansie 110 km, zwyciężył Marek Górny z Święciechowa z wynikiem 12:49:15, drugie miejsce wywalczył zawodnik z Warszawy pan Wojciech Grzeszczuk, natomiast trzecie zawodnik z Litwy Boris Ilijn.
Na dystans 55 km, w kategorii kobiet K18, pierwsze miejsce wygrała Kaja Milanowska z Poznania z wynikiem 4:55:40, drugie miejsce zajęła Małgorzata Jackowiak. W kategorii K31 pierwsze miejsce Magdalena Jóżwiak z Leszna z czasem 4:55:40, drugie miejsce wywalczyła Monika Jabłońska z Poznania, trzecie Karolina Ruta z Zakrzewa. W kategorii mężczyzn M18 pierwsze miejsce zdobył Mateusz Wojciechowski z Leszna z wynikiem 4:55:40, drugie miejsce Piotr Humerski z Goździchowa a trzecie Łukasz Złotkowski z Śmigla. Kategoria M31 na dystansie 55 km, w pierwsza trójce zaprezentowała się następująco Piotr Karolczak z Poznania z czasem 4:01:56, Mirosław Sprenger z Goździchowa zajął drugie miejsce, a trzecie miejsce zdobył Grzegorz Mikołajczyk z Głodna.

Zakończenie i podsumowanie biegów miało miejsce o godzinie 22:30 w Fala Park. Statuetki wręczali Zbigniew Markowski , starosta Ryszard Kurp , starosta Mariusz Zgaiński, burmistrz Andrzej Rogoziński , Henryk Helwing burmistrz Nowego Tomyśla, Henryk Szymański burmistrz Grodziska.
Organizatorzy są zadowoleni z pierwszej edycji ultramaratonu, zapewniają że w przyszłości pojawią się kolejne edycje.” Zważywszy na fakt, że jest to nasza pierwsza tak duża impreza , uważam że została dobrze zrobiona i przebiegła zgodnie z założeniem. Imprezy o tak dużej powierzchni jest bardzo ciężka zorganizować, ale uważamy że osiągnęliśmy duży sukces- mówi Dominik Handzewniak rzecznik prasowy GwiNTu