Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOLSZTYN- częściej płoną kominy

Adam Rybicki
Nieprawidłowe korzystanie z pieców opalanych paliwem stałym często jest przyczyną pożarów kominów

Od rozpoczęcia sezonu grzewczego na terenie pow. wolsztyńskiego strażacy wyjeżdżali do pożarów tego typu kilkakrotnie.
- W czasie aktualnego sezonu grzewczego odnotowaliśmy jedynie cztery wypadki tego typu na terenie Wolsztyna i okolic, ale sądzę że nie jest to koniec podobnych zdarzeń.- mówi starszy kapitan Rafał Kociemba szef Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie.

Co należy zrobić w przypadku zapalenia komina?
Należy wyłączyć nawiewy, starać się wygasić piec, poprzez odcięcie dopływu powietrza. W żadnym przypadku nie należy samodzielnie gasić pożaru. Zdecydowanie wskazane jest wezwanie straży pożarnej.
Niektórzy użytkownicy pieców zastanawiają się czy za przyjazd strażaków do pożaru komina będą musieli zapłacić?
- Straż Pożarna jest opłacana z budżetu Skarbu Państwa, wobec czego przyjazd i podjęcie czynności jest nieodpłatne – dodaje komendant PSP - Ważne jednak jest to, by właściciel okazał się protokołem czyszczenia przewodów spalinowych i wentylacyjnych. W przypadku braku takiego protokołu, grozi mandat w wysokości do 500 zł.

W przypadku wykorzystania paliwa stałego przewody kominowe należy czyścić cztery razy w roku, a dla gazowych i płynnych paliw dwa razy w roku.
Opisanej wyżej niebezpieczne zjawisko szerzej opisuje mistrz kominiarski Tomasz Kędzierski z Wroniaw.

- W okresie wysokich, jak na grudzień, temperatur należy zwrócić uwagę na to, czy na ściankach pieca widoczna jest sadza typu smolistego ,gdyż ten typ może się również zbierać na wewnętrznych ściankach komina – mówi kominiarz. - Tego typu osad ma tendencje do szybkiego zapłonu, w wyniku czego może dojść do pożaru komina. Na skutek wysokiej temperatury na zewnątrz, spalamy opał w niskich temperaturach, gdyż nie ma potrzeby utrzymywania wysokiej temperatury na piecu. Taki sposób spalania jest nieprawidłowy, gdyż powoduje osadzanie się w kominie i piecu sadzy smolistej, która może w szybki sposób ulec zapaleniu. Osadzanie się tego typu sadzy może być spowodowane również materiałem użytym do spalania, takim jak śmieci. Ich spalanie jest niedopuszczalne.
Należy pamiętać,że w czasie pożaru, temperatura wewnątrz komina możne dojść nawet do 1200 stopni, co może spowodować uszkodzenie komina. Po wygaszeniu pożaru, należy sprawdzić stan techniczny komina, w celu wyeliminowania nieszczelności przez które może ulatniać się trujący czad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto