Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Yach Film Festiwal 2017. Poznaliśmy laureatów 26. edycji! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Konopka
W jedynastu kategoriach wręczono nagrody podczas 26. Yach Film Festiwal 2017. Grand Prix festiwalu zdobyła Jola Kudela za teledysk do utworu „Trains” brytyjskiej multiinstrumentalistki Poppy Ackroyd. Yach Opolan, czyli specjalna nagroda publiczności, trafiła w ręce twórców teledysku Marka Dyjaka, a Drewniany Yach, nagroda organizatorów, do Jarosława Wasika, dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki.

- Jestem oczarowany tym, że teledyski były na tak dobrym poziomie nie tylko w obrazku, ale i w dźwięku. Polacy nie muszą się już niczego wstydzić. Jesteśmy pod każdym względem w Europie: zarówno pracy filmowców, jak i pracy muzyków - mówił Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, gospodarcza 26. Yach Film Festiwalu.

Podczas uroczystej gali Yach Film Festiwal w MPP poznaliśmy twórców najlepszych polskich teledysków powstałych w 2017 roku. Do konkursu zgłoszono 278 klipówl

Nagroda Grand Prix powędrowała do pracującej pomiędzy Warszawą, Paryżem a Londynem Joli Kudeli , która współpracuje z firmami zajmującymi się efektami specjalnym. Nagrodę odebrała za teledysk do utworu „Trains” brytyjskiej multiinstrumentalistki Poppy Ackroyd.

- Poppy poznałam gdy była pianistką grupy Hidden Orchestra. W pewnym momencie ona wydała solową płytę, zakochałam się w tym co ona robi. Byłam raz na jej koncercie w Londynie i zaproponowałam jej współpracę zanim nie była jeszcze rozchwytywana - opowiadała Jola Kudela.

- To miał być filmik autorski: ona nie była znana, a ja nie miałam żadnych pieniędzy na klip. Ten teledysk jest też ważnym projektem w moim życiu. Po 20 latach w zawodzie chiałam coś zmienić, zastanowić się nad tym co chcę dalej w życiu robić.

Do współpracy zaprosiła operatora Macieja Kozłowskiego, a w międzyczasie otrzymała propozycję pracy dla Ridleya Scotta, ale odmówiła.

- Gdy teledysk powstawał u mnie w domu, stało się tak jak przewidywałam. Nikomu nieznana pianistka podpisała kontrakt z londyńską wytwórnią, która reprezentuje takich ludzi jak Björk, Sinéad O’Connor czy Daft Punk. Zaproponowano, że oni chętnie wezmą teledysk na promocję albumu Poppy. Czasami trzeba więc siebie wewnątrz posłuchać i powiedzieć "Słuchaj Riddley, sorry tym razem" - śmiała się Jola Kudela.

Zwycięski teledysk powstawał w Norfolku w Angli.

- Tam są olbrzymie puste przestrzenie, ciągnące się plaże pocięte rytmicznymi rysunkami iasku, wody... Gdy to wszystko zobaczyłam, od razu wiedziałam, że to jest świat Poppy, jej muzyka i pianino - opowiadała laureatka.

Nominowane obrazy oceniało jury w składzie: reżyser Jan Komasa, dziennikarz muzyczny Tomasz Żąda, twórca filmów animowanych Łukasz Rusinek i Yach Paszkiewicz, współtwórca Yach Film Festiwalu.

- Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, kiedy po raz pierwszy oglądałem ten teledysk to był mój absolutny pewniak. Znakomite zdjęcia i pomysł do dość trudnego utworu – mówił Tomasz Żąda.

Yach Opolan , czyi nagroda publiczności powędrował w ręce Macieja Grubiaka za teledysk do utworu „Miejsca, przedmioty, kształty” Marka Dyjaka.

- Teledysk kręciliśmy cztery dni, to była czysta przyjemność, przechadzka z kolegami po górach - opowiadał Maciej Grubiak, twórca.

- Bardzo się cieszę, że opolanie mają dobry gust i przyznali nagrodę pięknej i starej piosence, którą napisał Robert Kasprzycki, a zaśpiewał Marek Dyjak, dając drugie życie. To świetne zdjęcia i reżyseria - uzupełnił Jarosław Wasik.

Jury przyznało także inne nagrody. Zainteresowanie wzbudził m.in. obraz za animację Wojciecha Ostrycharza za teledysk do utworu "Dream ON" zespołu Lion Shepard.

- Dla nas teledysk to oddzielne dzieło, coś co żyje własnym życiem i bardzo się dla nas liczy. Jego tematyka wynika ze słów piosenki, ale jest też związana z pochodzeniem wokalisty, który jest pół Syryjczykiem i jest mu bliskie to co dzieje się w tym regionie świata - opowiadała Anna Westfal, managerka zespołu Lion Shepherd.

- W teledysku wykorzystano m.in. zdjęcia dokumentale z wojny w Syrii i chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na problem, który tam panuje, bo cierpią dzieci, zwykli ludzie - dodała.

Natromiast Drewnianego Yacha, czyli nagrodę organizatorów, otrzymał Jarosław Wasik, dyrektor MPP. Wyróżnienie było przypieczętowaniem przeniesienia festiwalu z Gdańska do Opola.

- To było zaskoczenie, o nagrodzie nie wiedziałem do końca. Oczywiście statuetką się podzielę i oddam ją na naszą ekspozycję, bo to nagroda dla całego muzeum - podsumował Wasik.

Podczas rozdania nagród w Opolu nie było Yacha Paszkiewicza, twórcy festiwalu. Reżyser przebywa w szpitalu na zapalenie płuc.

Galę wręczenia nagród uświetnił koncert Skubasa.

Pozostałe nagrodzone teledyski:

scenariusz - Filip Załuska za teledysk do utworu „Feed Fire” grupy Eskimo

zdjęcia - grupa: Daniel Kanka, Jakub Sztuk i Dawid Szurmiej, za teledysk „Czerni się”, do utworu wykonywanego przez Karolinę Skrzyńską

montaż - nagroda powędrowała do Pawła Czarneckiego do utworu „Tranz I: JJ” , zespołu So Slow

plastyczna aranżacja przestrzeni” - w teledysku do utworu „Deadly Queen”, zespołu Joy Pop, otrzymali Emilia Gumańska i Joy Pop

kreacja aktorska - Daniel Olbrychski, który wystąpił w teledysku „Polsko” Krzysztofa Zalewskiego

innowacja - Maciej Dydyński, twórca teledysku do utworu „Little Giant”, projektu Lasy

reżyseria - Roman Przylipiak za teledysk do utworu „Far beyond the heliopause”, którego wykonawcą jest Dariusz Mazurkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto