Zamkną most na ponad pół roku! Zamkną most na ponad pół roku!

Zamkną most na ponad pół roku! (© Archiwum google maps)

Mieszkańcy Wielenia z niepokojem czekają na modernizację tego obiektu. Czy uda się znaleźć jakieś rozwiązanie ?

Na początku lipca rozpoczęły się prace związane z remontem odcinka drogi wojewódzkiej nr 305 biegnącej pomiędzy miejscowościami Mochy i Solec. Przedsięwzięcie dotyczyło głównie istniejącego mostu, stanowiącego przeprawę przez Południowy Kanał Obry. To wiązało się jednak z zamknięciem ruchu w tym miejscu. Jednym z rozwiązań było wybudowanie tymczasowego mostu w sąsiedztwie. Ten etap udało się wykonać i kierowcy mogli swobodnie pokonywać krótkim objazdem remontowaną trasę. Wspomniana część inwestycji była jednak jej pierwszym etapem. W przyszłym roku rozpocznie się realizacja drugiego. Tym razem przedsięwzięcie będzie prowadzone wzdłuż tej samej drogi wojewódzkiej ale m.in. w miejscowości Wieleń. Tutaj też modernizacji poddany zostanie most. Jednak rozwiązanie organizacji ruchu będzie nieco trudniejsze niż w Mochach:

- Przebudowa mostu w Wieleniu to 2,1 mln zł. W umowie z wykonawcą termin zamknięcia mostu na czas robót został określony na maksymalnie 200 dni. Natomiast termin zakończenia całej rozbudowy drogi na wskazanym odcinku to wrzesień 2019 roku. Nie posiadamy jeszcze zatwierdzonego projektu tymczasowej organizacji ruchu, więc jest za wcześnie, by wskazać tymczasowe rozwiązania komunikacyjne i utrudnienia. Szukamy rozwiązań optymalnych, najmniej uciążliwych dla ruchu- wyjaśniała nam Paulina Jęczmionka z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, pod uwagę brane są jednak dwie opcje. Jedną z nich jest wyznaczenie długiego objazdu prowadzącego przez okoliczne miejscowości. To z kolei znacznie wydłużyło by czas pokonania trasy. Innym rozwiązaniem jest budowa tymczasowej przeprawy jak w Mochach co wiązałoby się z kolei z ogromnymi kosztami. Mieszkańcy obawiają się, że zostaną odcięci od świata na ponad pół roku. Dodajmy, że plac budowy został przekazany wykonawcy firmie Budimex w październiku. W zbliżającym się okresie zimowym będą prowadzone głównie roboty przygotowawcze. O tym jaka zostanie podjęta decyzja w sprawie tymczasowej organizacji ruchu na czas remontu mostu powinniśmy dowiedzieć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!