Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Wolsztynie laureatem prestiżowego konkursu architektonicznego

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Dworzec w Wolsztynie zaprojektowali PL.architekci
Dworzec w Wolsztynie zaprojektowali PL.architekci Nate Cook
Dworzec w Wolsztynie otrzymał Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego NAWW w kategorii budynek użyteczności publicznej oraz Grand Prix Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiej NAWW. Zintegrowane centrum komunikacyjne zaprojektowali poznańscy architekci z pracowni PL.architekci. To bardzo prestiżowa nagroda przyznawana najlepszym dziełom architektonicznym.

Dworzec kolejowy w Wolsztynie laureatem prestiżowego konkursu architektonicznego

Dworzec w Wolsztynie decyzją Kapituły NAWW otrzymał nagrodę w kategorii budynek użyteczności publicznej. Kompleks zaprojektowali architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, Bartosz Stanek przy współpracy koncepcyjnej Joannay Sypniewskiej i Magdaleny Santysiak.

Wyjaśnijmy, że Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego - NAWW ustanowiono w 2020 roku z inicjatywy poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, przy współpracy z Wielkopolską Okręgową Izbą Architektów RP.

- Nagroda pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym i ma na celu promowanie wysokiej jakości architektury krajobrazu kulturowego Wielkopolski, a także zwrócenie uwagi na tworzenie spójnego i estetycznego obrazu przestrzennego regionu oraz wspieranie rozwoju wartościowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych - informuje naww.pl

Jak zaznaczono, celem konkursu jest wybranie dzieł architektonicznych w Wielkopolsce, które się wyróżniają i zostały zrealizowane w roku poprzedzającym daną edycję konkursu. To nie koniec sukcesów! Tego samego dnia przyznano również Grand Prix Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW.

Według opinii sędziów, projekt został wykonany i zrealizowany z niezwykłą starannością i troską o najmniejsze detale.

- Interesujący program rewitalizowanego wnętrza dworca płynnie łączy się z jego harmonijnie zaprojektowanym otoczeniem. Zwraca uwagę ukształtowanie rampy przy peronie, która tworzy widownię dla widzów parad parowozów, z których Wolsztyn jest powszechnie znany. Wysoko oceniony został brak widocznej granicy pomiędzy bezpośrednim otoczeniem dworca, a przestrzenią miasta. Widoczne są wzajemne interakcje i korzystny wpływ odświeżonej formy budynku oraz powiązanej z nim małej architektury na sposób kształtowania sąsiedztwa - podkreślono.

Kliknij tutaj, aby przeczytać pełną opinię sądu.

Architekci mieli bardzo wymagające zadanie. W oryginalny sposób zaprojektowali przebudowę naznaczonego już czasem zabytkowego budynku tak, że pasuje do czasów współczesnych, ale ma też w sobie coś nowoczesnego. Doceniają to nie tylko mieszkańcy, ale i podróżni z różnych zakątków Polski.

Warto dodać, że wcześniej obiekt służył tylko obsłudze komunikacji kolejowej, brakowało zatem niezwykle potrzebnej zajezdni dla autobusów. Projektanci wyeliminowali bariery architektoniczne w istniejącym budynku i połączyli go z peronami komunikacji kolejowej i autobusowej. Jak wyjaśnili architekci, w tym celu stary budynek został otwarty komunikacyjnie nie tylko w kierunku peronów kolejowych, ale również na zaprojektowany plac autobusowy oraz ulicę Dworcową.

W środku znajdują się kino społecznościowe oraz toalety, są też miejsca na restaurację, salonik prasowy oraz punkt informacyjny. Z kolei na ostatniej kondygnacji zlokalizowano pomieszczenia biurowe pod wynajem. Bez wątpienia dzięki zaangażowaniu architektów, wykonawców i wszystkich pomocnych osób powstał wyjątkowy obiekt, który stał się wizytówką miasta.

Do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii budynek użyteczności publicznej nominowano takie obiekty jak:

  • Budynek biurowy i hala magazynowa w Komornikach, autorzy: IPSO ARCHITEKCI, fot. P. Sobiech
  • Budynek biurowy GIANT OFFICE w Poznaniu, autorzy: CDF Architekci, fot. CDF Architekci
  • dworzec_WOLSZTYN, autorzy: PL. architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, Bartosz Stanek, współpraca koncepcja: Joanna Sypniewska, Magdalena Santysiak, fot. Nate Cook
  • LAB 150, autorzy: Wrzeszcz Architekci, Borys i Mariusz Wrzeszcz, Jan Celichowski, wnętrza: Bidermann i Wide, fot. Tomasz Hejna
  • Przebudowa dawnej spalarnii na Wilczaku, autorzy: Litoborski+Marciniak Biuro architektoniczne, zespół Piotr Litoborski, Piotr Marciniak, Filip Osiński, fot. Bartosz Jankowski
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto