MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy szpital miejski w Gliwicach - zobacz WIZUALIZACJĘ. Miasto ogłasza przetarg na budowę. Inwestycja może się rozpocząć wiosną

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nowa placówka ma być wybudowana na planie litery H i zmieści przeszło 350 łóżek. Docelowo znajdzie się tu 12 oddziałów, 31 poradni, a także nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy. W planie znalazło się także lądowisko dla śmigłowca.
Nowa placówka ma być wybudowana na planie litery H i zmieści przeszło 350 łóżek. Docelowo znajdzie się tu 12 oddziałów, 31 poradni, a także nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy. W planie znalazło się także lądowisko dla śmigłowca. Paweł Kurczonek / Polska Press
Zgodnie ze wstępnymi założeniami, prace przy budowie nowego szpitala w Gliwicach mogą rozpocząć się wiosną 2024 roku. Ogromna inwestycja uzależniona jest od otrzymania dofinansowania unijnego. Miasto w ciągu najbliższych kilku dni ogłosi przetarg na budowę placówki, by być gotowym na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Nowy szpital w Gliwicach – miasto ogłasza przetarg na budowę

Nowy obiekt ma powstać przy węźle Drogowej Trasy Średnicowej z autostradą A1 przy ul. Kujawskiej. Pozwolenie na budowę zostało wydane jesienią 2021 roku. Powstał również projekt obiektu. Nowa placówka ma być wybudowana na planie litery H i zmieści przeszło 350 łóżek. Docelowo znajdzie się tu 12 oddziałów, 31 poradni, a także nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy. W planie znalazło się także lądowisko dla śmigłowca.

Zobacz wizualizacje nowego szpitala w naszej galerii

- W naszym szpitalu leczą się nie tylko gliwiczanie, leczą się tu osoby z całego regionu. W trosce pacjentów podjęliśmy decyzję o ogłoszeniu przetargu na budowę nowego powiatowego szpitala – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Prezydent Gliwic wyjaśnia, że w przypadku każdej inwestycji, której wartość przekracza 50 mln złotych, konieczne jest przeprowadzenie procedury w oparciu o Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia.

- Minimalna ilość punktów dla szpitali takiego, jak nasz, by otrzymać zgodę na budowę, wynosi 6,2 tys. Nasza inwestycja otrzymała 31 tys. punktów. To świadczy o tym, jak bardzo jest potrzebna – wyjaśnia prezydent Gliwic.

Szpital miejski nr 4 funkcjonuje obecnie w dwóch lokalizacjach, przy ulicach Kościuszki i Zygmunta Starego. Jak tłumaczy prezydent Neumann, wiekowe budynki przestają spełniać nie tylko swoje funkcje, ale również normy niezbędne dla nowoczesnych szpitali.

- Rozważaliśmy pomysły rozbudowy istniejących szpitali, dobudowanie nowych obiektów w istniejących lokalizacjach, ale plany okazały się niegospodarne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest budowa nowego szpitala, finansowo sprowadzi się to do bardzo zbliżonych wydatków – dodaje Adam Neumann.

Na realizację zadania miasto zarezerwowało w budżecie ok. 360 mln złotych, całkowity koszt inwestycji przekroczy 1 mld złotych. By budowa nowego szpitala w Gliwicach była możliwa, konieczne jest dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Przetarg w Gliwicach jest ogłaszany niejako na zapas.

Nowa placówka ma być wybudowana na planie litery H i zmieści przeszło 350 łóżek. Docelowo znajdzie się tu 12 oddziałów, 31 poradni, a także nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy. W planie znalazło się także lądowisko dla śmigłowca.

Nowy szpital miejski w Gliwicach - zobacz WIZUALIZACJĘ. Mias...

- Nie chcemy, aby w momencie przyznania Polsce środków, okazało się, że są inne podmioty w kraju, które są lepiej przygotowane do skorzystania z dofinansowania – wyjaśnia Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Gliwic.

Budowa szpitala w Gliwicach - powstało kilka wariantów przetargu

Ostateczna decyzja o kształcie inwestycji będzie uzależniona od wysokości otrzymanej dopłaty. Postępowanie przetargowe jest z tego powodu bardzo elastyczne.

- Forma przetargu jest dość nietypowa, ale powstała w całkowitej zgodzie z Ustawą o zamówieniach publicznych. Przetarg z tzw. opcjami zostanie ogłoszony na dniach, pozwoli na podejmowanie różnych decyzji w zależności od zmieniającej się sytuacji – wyjaśnia Adam Neumann.

Zakres podstawowy postępowania przetargowego obejmuje wybudowanie obiektu do stanu surowego zamkniętego wraz z głównymi podejściami instalacyjnymi oraz wykonanie praktycznie pełnego zagospodarowania terenu – bez elementów małej architektury i bez zieleni. Uwzględniono tu również przebudowę zewnętrznego układu drogowego w rejonie ulic Pocztowej, Kujawskiej i Ceglarskiej. Opracowano również 8 opcji dodatkowych.

- Pierwsza – obejmująca pełne wykończenie budynku szpitala oraz wyposażenie sprzętem medycznym – jest najistotniejsza, by nowoczesna lecznica w ogóle mogła działać. Druga obejmuje zainstalowanie na szpitalnym dachu paneli fotowoltaicznych, trzecia – zamontowanie na nim paneli solarnych, czwarta – wykonanie instalacji źródła ciepła i chłodu, piąta – postawienie instalacji paneli fotowoltaicznych (o mocy blisko 1 megawata) po drugiej stronie ul. Kujawskiej – informują władze miasta.

Kolejne warianty zakładają zagospodarowanie szpitalnej działki zielenią, postawienie elementów małej architektury, a także budowę dodatkowych parkingów na potrzeby lecznicy na działkach przylegających do szpitala.

Przy tak dużej i skomplikowanej inwestycji, sam przetarg potrwa co najmniej kilka miesięcy. Jeżeli wszystkie procedury przebiegną zgodnie z planem, rozpoczęcie budowy powinno się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto