Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po tych kierunkach czeka dobrze płatna praca! Rekrutacja na studia w Poznaniu. Oto harmonogram rekrutacji na rok akademicki 2022/2023.

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 na poznańskich uczelniach trwa lub niebawem się rozpocznie. 

Sprawdź harmonogram rekrutacji na wybranych największych uczelniach wyższych w Poznaniu --->>>
Rekrutacja na rok akademicki 2022/2023 na poznańskich uczelniach trwa lub niebawem się rozpocznie. Sprawdź harmonogram rekrutacji na wybranych największych uczelniach wyższych w Poznaniu --->>>Waldemar Wylegalski
Tegoroczna matura jest już na półmetku, a rekrutacja na studia wyższe rozpocznie się niebawem. Większość znanych państwowych uczelni wyższych w Poznaniu zaczyna ją uruchomieniem internetowego systemu rekrutacji 1 czerwca. Czy wymarzone studia oznaczają dobrze płatna pracę? Sprawdziliśmy harmonogram rekrutacji na nowy rok akademicki 2022/2023 na największych poznańskich uczelniach: Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Przyrodniczym, Uniwersytecie Ekonomicznym, Politechnice Poznańskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego.

Większość dużych państwowych uczelni wyższych w Poznaniu rekrutację zaczyna uruchomieniem internetowego systemu rekrutacji. 1 czerwca startuje UAM, Politechnika Poznańska i Uniwersytet Przyrodniczy. Natomiast Uniwersytet Ekonomiczny system uruchomi 20 maja, a AWF ma już to za sobą - 4 maja.

Dlatego pierwszym krokiem maturzysty powinno być założenie konta w internetowym systemie rekrutacyjnym. Tam rejestruje się na wybrane kierunki i je się opłaca. Jest również specjalna zakładka na wprowadzenie wyników maturalnych. Ten etap zamyka się przeważanie w pierwszej połowie lipca – daty się różnią w zależności od uczelni. Mogą się odbyć też egzaminy wstępne na wybrane kierunki.

Kilka dni później następuje ogłoszenie list rankingowych. Osoby, które dostały się na wybrane studia, muszą złożyć komplet dokumentów. Następuje to przeważnie w systemie IRK, ale warto sprawdzić w wytycznych poszczególnych placówek, czy nie trzeba tego zrobić osobiście. Natomiast kandydaci, którzy zdecydowali się zrezygnować ze studiowania, muszą złożyć odpowiednie oświadczenie w systemie.

Sprawdź w galerii harmonogram rekrutacji na państwowe uczelnie wyższe w Poznaniu

Dostanie się na wymarzone studia uwarunkowane jest przede wszystkim wynikiem maturalnym - głównie z egzaminów na poziomie rozszerzonym. Dane Centralnej Komisji Edukacyjnej z 2022 roku jasno pokazują, że najczęściej wybieranymi dodatkowymi egzaminami na poziomie rozszerzonym są:

  • język angielski (66,6 proc. absolwentów 2022 r.),
  • matematyka (26,8 proc.),
  • geografia (22,6 proc.),
  • język polski (22,1 proc.),
  • biologia (16,2 proc.),
  • chemia (8,8 proc.),
  • historia (7,1 proc.),
  • fizyka (6,8 proc.),
  • wiedza o społeczeństwie (6,4 proc.),
  • informatyka (3,4 proc.),
  • język niemiecki (1,9 proc.),
  • historia sztuki (1,3 proc.).
Zastanawialiście się kiedyś, z jakimi wyzwaniami podczas sprawdzania szkolnych klasówek i kartkówek muszą mierzyć się nauczyciele? Możecie być zaskoczeni! Wyobraźnia uczniów naprawdę nie zna granic! Prośby o pozytywną ocenę to nic w porównaniu do śmiesznych rysunków, odpowiedzi rodem z bajek i filmów, po których niekiedy nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać. 

Ale... sami zobaczcie... Nauczyciel płakał, jak sprawdzał!

Oto hity ze szkolnych sprawdzianów, klasówek i kartkówek! Wy...

Studia w Poznaniu - po których dobra praca?

Wymarzone studia nie równają się z dobrze płatną pracą. Badanie "Barometr zawodów" pokazuje, że obok pracowników sektora medycznego wśród osób z wyższym wykształceniem poszukiwani są absolwenci kierunków związanych z nowymi technologiami - analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych i programiści. A badania ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) potwierdzają, że to właśnie absolwenci kierunków informatycznych zarabiają najwięcej.

Branża IT pożądana w Wielkopolsce

Obecnie w Wielkopolsce działa ponad 12 tysięcy firm związanych z technologiami IT, co wskazuje na dynamizm rozwoju sektora. W najnowszej edycji rankingu CBRE "EMEA Tech Cities" zestawiającym największe klastry technologiczne w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, Poznań znalazł się w czołówce miast najbardziej rozwiniętych technologicznie.

W ostatnich dniach otwarcie centrum rozwoju technologii 5g i chęć zatrudnienia 400 specjalistów ogłosiła skandynawska firma Tietoevry. Wszystko to sprzyja szybkiemu znalezieniu pracy po zakończeniu studiów, a nawet w trakcie ich trwania. Wiodące firmy IT wyszukują informatyczne talenty już na etapie studiów:

- Wykształcenie kierunkowe w sektorze IT nie jest wymogiem koniecznym, bo najważniejsza jest wiedza, ale z pewnością ułatwia znalezienie pierwszej pracy. Wiemy, że na kierunkach informatycznych studiuje wiele talentów, które chcemy zaprosić do pracy w naszej firmie. Planujemy współpracę w tym zakresie z Politechniką Poznańską, a niewykluczone, że w przyszłości także z innymi uczelniami - mówi Katarzyna Wolska, HR Manager z Tietoevry. - W naszym poznańskim biurze szczególnie chętnie zatrudniamy studentów kierunków informatycznych i telekomunikacyjnych. Bogata oferta edukacyjna uczelni była jednym z czynników, który zadecydował o otwarciu tego oddziału.

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto