Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar sadzy w kominie jednego z domów w Tłokach

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne PSP Wolsztyn
Kolejne wyjazdy do pożarów kominów odnotowali w ostatnim czasie strażacy na terenie powiatu wolsztyńskiego. Niestety mieszkańcy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa w swoich mieszkaniach.

W środę 9 listopada tuż po godzinie 7 strażacy z Tłok otrzymali powiadomienia o zagrożeniu. Jak się okazało, doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym jednego z budynków mieszkalnych w ich miejscowości. Na miejsce prócz ochotników dojechały także zastępy z JRG w Wolsztynie.

Sadza zapaliła się w przewodzie kominowym domu jednorodzinnego. Na szczęście tym razem pożar został szybko zlokalizowany, a samo zagrożenie wyeliminowane w zarodku. Nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia na inne elementy konstrukcyjne budynku mieszkalnego, co przecież już nieraz zdarzało się w innych przypadkach.

Jak mantrę przypominamy mieszkańcom, że przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa swojego mienia nie powinni lekceważyć przepisów związanych z utrzymaniem urządzeń grzewczych w jak najlepszym stanie.

Należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

• cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
• dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
• co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
• co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Co więcej, zaniedbane urządzenia grzewcze, czy kanały wentylacyjne mogą spowodować jeszcze poważniejsze zagrożenie – niż sam pożar. Mamy tu na myśli możliwość pojawienia się czadu. Tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i co najgorsze – śmiertelny. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto