Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawdziwa dżungla w mieście. Zobacz zdjęcia z palmiarni poznańskiej zanim zostanie zamknięta w związku z przebudową!

Szymon Paź
Szymon Paź
Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły właśnie, że pracują nad projektem przebudowy palmiarni w parku Wilsona. W III kwartale tego roku zamierzają uzyskać pozwolenie na budowę. Zobacz jak popularna poznańska atrakcja wygląda obecnie!
Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły właśnie, że pracują nad projektem przebudowy palmiarni w parku Wilsona. W III kwartale tego roku zamierzają uzyskać pozwolenie na budowę. Zobacz jak popularna poznańska atrakcja wygląda obecnie! Adam Jastrzębowski
Poznańska palmiarnia - z ponad 1100 gatunków roślin i 170 gatunków ryb na powierzchni 4600 metrów kwadratowych - jest największym tego typu obiektem w Polsce. Wkrótce rozpocznie się kolejna przebudowa tego 113-letniego obiektu. Zobacz, jak wygląda teraz na zdjęciach!

113 lat Historii Poznańskiej Palmiarni

Poznańska Palmiarnia ma swoje korzenie na początku XX wieku, kiedy to Towarzystwo do Upiększania Miasta i Jego Okolic przekazało miastu swoją szkółkę drzew na cele parkowe w 1902 roku. W 1910 roku, na terenach, które obecnie zajmuje Park Wilsona, rozpoczęła się budowa pierwszej palmiarni.

Pierwsze rozbudowy palmiarnia przeszła w 1922 r. i przed rozpoczęciem Powszechnej Wystawy Krajowej w 1926 r. Zniszczona poważnie podczas wojny, z przetrzebionymi zbiorami, które nie przetrwały zim, została ponownie otwarta w 1946 r.

Pomimo trudności, rośliny z różnych części świata nadal były sprowadzane do Poznania, a palmiarnia przechodziła kolejne przebudowy w latach 1961, 1982 i 1992.

Ogromna różnorodność roślin i zwierząt

Poznańska Palmiarnia to prawdziwa dżungla w środku miasta. W dziewięciu pawilonach prezentowana jest ponad 1100 gatunków roślin, w tym 50 roślin wodnych.

W akwariach żyje 170 gatunków ryb. Pierwsze akwarium wybudowano już w 1922 r., służy m.in. majestatycznej wiktorii królewskiej, pływającej roślinie rodem z Amazonii, której liście potrafią osiągać 2 m średnicy.

Pawilony palmiarni prezentują roślinność z różnych części świata - od subtropikalnych daktylowców, przez śródziemnomorskie oliwki, po rośliny wodne z Amazonii.

Planuj swoją wizytę w poznańskiej palmiarni

Poznańska Palmiarnia jest otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 9 do 16, z ostatnim wejściem możliwym na godzinę przed zamknięciem. W weekendy obiekt jest otwarty do godziny 17.

Bilet normalny kosztuj 16 zł, ulgowy - 12. Dzieci do lat 3 wchodzą bezpłatnie. Zniżki przewidziane są dla posiadaczy Poznańskiej Karty Dużej Rodziny i karty OK Poznań. Seniorzy powyżej 60 roku życia mogą liczyć na dodatkowe ulgi w każdy wtorek.

Park Wilsona, który otacza palmiarnię, jest otwarty codziennie od 5 do 22.

Zobacz zdjęcia palmiarni poznańskiej:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dolnym Łazarzem i jego ekami straszono turystów. 200 metrów dalej stały luksusowe kamienice

Oto dzielnica, w którą nie warto się zapuszczać i w której w...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto