MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wolsztyn: Rekordowa liczba wniosków o wymianę pieców. Nadal można skorzystać z dofinansowania

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Powietrze w sezonie grzewczym jest w fatalnym stanie głównie wskutek tzw. „niskiej emisji” z domowych palenisk.
Powietrze w sezonie grzewczym jest w fatalnym stanie głównie wskutek tzw. „niskiej emisji” z domowych palenisk. Roland Buśko
Podpisano już pierwsze umowy o udzielenie dotacji z budżetu gminy Wolsztyn na wymianę istniejących źródeł ciepła opartych na paliwie stałym na bardziej ekologiczne. W tym roku program wzbudził ogromne zainteresowanie. Ten fakt cieszy tym bardziej, że stan powietrza w Wolsztynie występujący w sezonie grzewczym i jego destrukcyjny wpływ na zdrowie mieszkańców jest niepokojący. Stacje pomiarowe wielokrotnie wskazywały, że stężenie pyłu PM 10 było powyżej normy.

Program realizowany jest od kilku lat

Burmistrz Wojciech Lis poinformował, że do piątku 19 marca wpłynęło do ratusza 110 wniosków od mieszkańców, którzy chcą skorzystać z programu i wymienić piec na ekologiczny. Zaznacza, że jest to rekordowa liczba w porównaniu do ubiegłego roku – złożono wówczas 78 wniosków, a akcja nadal trwa.

Czy jest szansa na przedłużenie terminu składania wniosków w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców?

Burmistrz wyjaśnia, że kolejny nabór będzie za rok, ale do 31 marca przyjmują wnioski. W związku z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa, procedura podpisywania umów odbywa się w formie listownej, stąd apel do wnioskodawców o możliwie szybkie odsyłanie podpisanych dokumentów, tak aby program mógł być sprawnie zrealizowany.

Zobacz także

- Jesteśmy po komisjach i ciągle zwiększamy pulę dofinansowania, także z roku na rok jest ona wyższa w stosunku do kwoty pierwotnie przyjętej w budżecie. Początkowo zapisaliśmy na ten cel 300 tys. zł, jednak chcemy podnieść ją do 500 tys. zł tak aby każdy, kto złoży wniosek o wymianę pieca na ekologiczny, mógł skorzystać z naszego wsparcia. Myślę, że radni przychylą się do tej propozycji

- mówi burmistrz Wojciech Lis. Jak dodaje, najbardziej cieszy większa świadomość ludzi i związany z tym aspekt ekologiczny, ponieważ właśnie po to ten program został uruchomiony.

Mieszkańcy apelują do burmistrza o pilne podjęcie skutecznych działań antysmogowych

Przypomnijmy, że w lutym powstała petycja do burmistrza o pilne podjęcie skutecznych działań antysmogowych. Pismo podpisało łącznie 471 osób. Autorka Agata Laskowska wskazuje na katastrofalny stan powietrza w gminie Wolsztyn występujący w sezonie grzewczym wskutek tzw. „niskiej emisji” z domowych palenisk oraz jego destrukcyjny wpływ na zdrowie i życie mieszkańców. Mieszkańcy apelują m.in. działania edukacyjne, profilaktyczne i prewencyjne, czy o uruchomienie dodatkowych czujników pomiarowych na terenie miasta i gminy mierzących poziom stężenia pyłów zawieszonych (PM 10, PM 2,5) w powietrzu, w miejscach najbardziej zanieczyszczonych, czyli na obrzeżach miasta Wolsztyn, gdzie przodują domy jednorodzinne i stare osiedla oraz zakup drona antysmogowego. Zdaniem burmistrza korzystniejsze jest zwiększenie kwoty dofinansowania do wymiany pieców niż zakup drona, który kontrolowałby paleniska.

Zobacz także

Podopieczni wolsztyńskiego domu dziecka zebrali blisko 80 tysięcy złotych, dzięki sprzedaży własnoręcznie robionych kartek.

Podopieczni domu dziecka zawalczyli o swoje marzenia. Zebran...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto