Polecamy

Dzieci nie muszą chronić się przed wirusem tak, jak dorośli, bo się nie zarażają © ali-a/pixabay.com
[3/15]

Dzieci nie muszą chronić się przed wirusem tak, jak dorośli, bo się nie zarażają

MIT!
Koronawirus może przenieść się na każdego niezależnie od wieku, a dzieci chorują inaczej niż osoby dorosłe – choć rzeczywiście rzadziej. Najmłodsi często przechodzą jednak infekcję bezobjawowo bądź mają symptomy łagodne lub całkiem nietypowe, jednak zakażenie stanowi poważne zagrożenie dla ich przyszłego zdrowia.

Wykazano między innymi, że nawet przy braku objawów ze strony układu układu oddechowego koronawirus może wywoływać tzw. zespół wielonarządowego zapalenia u dzieci (MIS-C). Jest on podobny do tego, jaki obserwuje się w chorobie Kawasakiego, i może prowadzić do uszkodzeń mięśnia sercowego, a także do rozwoju tętniaka.

Co więcej, dzieci odczuwają objawy infekcji koronawirusem przez dłuższy czas i dłużej mogą zarażać. Rozsiewają patogen nawet nie mając symptomów zakażenia, a na dodatek u maluchów poniżej 5. roku życia stwierdza się nawet 100 razy więcej cząstek patogenu niż u dorosłych. Oznacza to istotne ryzyko rozwoju COVID-19 u wszystkich osób, z którymi mają kontakt, w tym również innych dzieci. Niestety, najczęściej nie noszą maseczek i rękawiczek, choć dotykają wszystkiego w sklepach i z racji wieku nie mają nawyku unikania kontaktu dłoni z ustami czy nosem.

Ostrzeżenia przed COVID-19 to nie „bajka o żelaznym wilku”! Rosnąca liczba osób zakażonych już teraz odzwierciedla przewidywany jesienny trend związany z drugą falą zachorowań w Polsce. Warto więc wiedzieć, które z powielanych informacji to fake newsy. Sprawdź 13 najpopularniejszych mitów o koronawirusie i dowiedz się, jak jest naprawdę!

Najnowsze wiadomości

reklama