Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Trzeźwy Poranek" ujawniła 4 nietrzeźwych kierowców

OPRAC.:
Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
KPP Wolsztyn
Policjanci przeprowadzili akcję "Trzeźwy Poranek". Sprawdzono prawie 300 kierowców, z czego czterech było nietrzeźwych lub po spożyciu alkoholu. Każdy z nich poniesie konsekwencje swojej nieodpowiedzialnej decyzji.

Akcja "Trzeźwy poranek" ujawniła 4 nietrzeźwych kierowców

W poniedziałkowy poranek (tj.30 stycznia) policjanci drogówki rozpoczęli akcję pn. "Trzeźwy Poranek". Funkcjonariuszy można było zobaczyć w ten dzień w kilku miejscach, przy drogach przebiegających przez teren całego powiatu. W wyniku tych działań skontrolowanych zostało 296 kierujących pojazdami mechanicznymi - czterech z nich było w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Kilkanaście minut przed godziną siódmą w Gościeszynie policjanci zatrzymali do kontroli kierującego VW Passatem 33-letniego mieszkańca Wielichowa. W wydychanym przez niego powietrzu znajdowało się 0,66 mg/l alkoholu (1,38 promila).

Kwadrans później, na ul. Lipowej w Siedlcu mundurowi zatrzymali do kontroli kierującego Toyotą Yaris 49-letniego mieszkańca Reklina. Mężczyzna, jak wykazało badanie alkotestem znajdował się w stanie nietrzeźwości. Urządzenie pomiarowe wskazało 0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (0,61 promila).

O godzinie 07:40 na ul. Głównej w Żodyniu policjanci udaremnili dalszą jazdę kierowcy Hyundaia, którym okazał się 20-letni mieszkaniec Jaromierza. W jego przypadku badane alkotestem wskazało 0,52 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (1,09 promila).

Ostatniego, ujawnionego podczas działań kierowcę, w organizmie którego znajdował się alkohol policjanci zatrzymali o godz. 08:20 w Kopanicy. Badaniu trzeźwości poddany został 47-letni mieszkaniec Żodynia, który kierował Oplem Movano. Alkotest w jego przypadku wskazał na stan po użyciu alkoholu na poziomie 0,11 ml/l (0,23 promila). Od mężczyzny pobrano do badań także krew.

Te osoby, które zdecydowały się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu poniosą tego konsekwencje. Z najsurowszą karą będą musieli zmierzyć się ci, których wyniki wskazały na stan nietrzeźwości, ponieważ usłyszą zarzut popełnienia przestępstwa. Karą w tym przypadku może być grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd może wymierzyć również karę pieniężną od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Zakaz kierowania orzekany jest na okres do 15 lat.

W przypadku kierowania w stanie po użyciu alkoholu sankcją może być areszt lub grzywna od 2 500 do 30 000 złotych i 15 punktów karnych! Dodatkowo orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

-Wysokie kary powinny wpływać na wyobraźnię kierowców i powstrzymać ich od kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Kwestia zagrożenia wynikająca z sankcji jest ważna, jednakże policjanci odnosząc się do odpowiedzialności wszystkich kierujących apelują o bezwzględne powstrzymywanie się od jazdy w przypadku wcześniejszego spożywania alkoholu. Apel kierowany jest również do osób będących świadkami takich zdarzeń. Nierzadko interwencja polegająca na odebraniu kluczyków, bądź uniemożliwieniu jazdy w inny, możliwy w danej sytuacji sposób decyduje o bezpieczeństwie, zdrowiu, a nawet życiu samego kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego

- dodał oficer prasowy wolsztyńskiej policji Wojciech Adamczyk.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto