Ambitne plany władz gminy Przemęt na rewitalizację jeziora i jego okolic

Jakub Czekała
Jakub Czekała
UG Przemęt
Udostępnij:
Ostatnio informowaliśmy o najnowszych inwestycjach turystycznych władz gminy Przemęt. Samorząd wykorzystuje dogodne położenie, w tym jeziora znajdujące się na tym terenie i rozwija się w tym kierunku, przyciągając turystów.

Jak pisaliśmy, wykonane zostało dużo. Okazuje się jednak, że władze nie postanawiają spocząć na laurach i już w tym roku chcą wykonać kolejne rzeczy – istotne z punktu widzenia turystycznego rozwoju.

Pierwszą rzeczą ma być nowe zaplecze gastronomiczne oraz wypoczynkowe na gminnej plaży w Osłoninie. Inwestycja jest oczywiście uzależniona od możliwości finansowych, jak i możliwych do zdobycia środków zewnętrznych, jednak jak podkreśla Patrycja Pabich, władze mają nadzieję, że zadanie uda się zrealizować.

Kolejną rzeczą jest poprawa bezpieczeństwa na jeziorze. Jak się okazało, turyści już wcześniej skarżyli się na łodzie motorowe i skutery, których kierowcy pływali sprzętem zbyt szybko.

- W związku z tym faktem będziemy chcieli zwiększyć liczbę patroli na jeziorze, które odpowiadać będą za bezpieczeństwo turystów. Otrzymywaliśmy w ostatni czasie sygnały, że łodzie pływają zbyt szybko, co może doprowadzić do groźnej sytuacji – usłyszeliśmy od urzędniczki.

Spytaliśmy o możliwość zakazu dla obiektów pływających z napędem motorowym na jeziorze. Jednak ja usłyszeliśmy, po pierwsze o tym, jakie jednostki mogą lub nie mogą pływać po danym akwenie wodnym ustala Rada Powiatu, po drugie całkowite wyeliminowanie sprzętu z napędem motorowym pogorszyłoby jakość samego jeziora, ponieważ ruchy wody wywołane płynącym sprzętem poprawiają natlenianie danego akwenu.

- Nawiązaliśmy kontakt z hydrologiem doktorem Marcinem Sitarkiem, od którego uzyskaliśmy powyższe informacje, ale to nie wszystko, bo w planach mamy współpracę z doktorem Sitarkiem w kwestii oczyszczania jezior – podkreśla nasza rozmówczyni.

Jak wskazuje, Gmina Przemęt chciałaby oczyścić swoje jeziora, jednak nie klasyczną metodą mechaniczną, ale właśnie z wykorzystaniem metody doktora Sitarka. Polega ona na wprowadzeniu do jeziora probiotyków, które poprzez naturalne procesy oczyszczają dno jeziora, nie powodując jednocześnie negatywnych zjawisk dla jeziora, dla otaczającego środowiska.

Tą metodą – jak powiedziała nam Patrycja Pabich – z powodzeniem wyczyszczono już ponad 300 zbiorników wodnych naszym kraju. Kiedy można spodziewać się tego typu działań na jeziorach w gminie Przemęt? Podobnie, jak w przypadku zaplecza gastronomicznego, tak i tutaj działania gminy w tym zakresie uzależnione są od posiadanych środków finansowych, jak i możliwych do pozyskania środków zewnętrznych. Na ten moment brak konkretnych terminów, jednak jeśli konkrety będą znane, na pewno o nich poinformujemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie