Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne domy i mieszkania. Policja radzi, jak zabezpieczyć nasz majątek

OPRAC.:
Martyna Pawelska
Martyna Pawelska
pixabay/ zdj. ilustracyjne
Coraz częściej w naszych okolicach słyszy się o osobach, przyglądających się posesjom, ale też o takich, które na nasz teren wchodzą i nas okradają. Czy jako właściciel możesz coś zrobić, aby zmniejszyć ryzyko utracenia tego, na co pracowałeś wiele lat? Dowiedz się, jak uchronić swój majątek!

Bezpieczne domy i mieszkania. Policja radzi, jak zabezpieczyć nasz majątek

Ostatnio dużo słyszy się o osobach, które jeżdżą samochodami po różnych miejscowościach i nagrywają posesje. Mieszkańcy informują się nawzajem poprzez portale społecznościowe i zgłaszają takie sytuacje na policje. Jednak, czy to wystarczy? Sama wiedza o tym, iż istnieje zagrożenie w niczym nam nie pomoże. Trzeba działać i zabezpieczać nasz majątek. W jaki sposób? Poznaj podstawowe zasady, które przedstawia policja!

Podstawowe możliwości zabezpieczenia mieszkania, domu oraz mienia:

Odpowiednio zabezpiecz drzwi i okna swojego mieszkania. Możesz założyć zamki o zwiększonej odporności na włamanie oraz wizjer. Zaleca się zamontowanie oświetlenia z czujnikiem ruchu i domofonu. Niech światło, które masz na klatce schodowej albo przed wejściem do domu oświetlało stojącą przed drzwiami osobę. Dobrym pomysłem jest zamontowanie kamer, które pod naszą nieobecność będą monitorować mieszkanie, dom, czy przyległy teren.

Właścicielom domu jednorodzinnego zaleca się wykonanie solidnego lecz przejrzystego ogrodzenia. Po zmroku zawsze powinny być zaciągnięte żaluzje lub zasłony tak, aby wnętrze mieszkania było niewidoczne z zewnątrz. Nie ma potrzeby chwalić się tym, co masz w środku. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, biżuterii, innych cenniejszych przedmiotów jest bank.

Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Wykonaj zdjęcia, zanotuj marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (kamera, aparat fotograficzny, rower, itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznakuj (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, czyją są własnością).

Nie bądź obojętny na obcych ludzi, którzy kręcą się przy klatkach schodowych, czy w pobliżu domu. Zapytaj kogo szukają, zapamiętaj ich wygląd. Przezorności nigdy za dużo, a w przypadku kradzieży, mogą to być potrzebne informacje.

-Sprawdzaj wiarygodność obcych osób przychodzących do twojego domu, mieszkania. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że część kradzieży miała swój początek w nawiązywanych wcześniej kontaktach. Osoby takie, nawet jeśli same nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. rozpoznanie i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań. Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności. Współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich dom, mieszkanie

- informuje Komenda Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Pamiętajmy - najlepszym zabezpieczeniem domu, mieszkania jest życzliwy sąsiad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto