Błotnica w gminie Przemęt gościła dziś uczestników Biegu im. Edwarda Kusika

Dziś w Błotnicy odbył się się bieg im. Edwarda Kusika. Impreza miała limitowaną liczbę uczestników, która wynosił sto osób. Trudy organizacji biegu wzięła na siebie Wolsztyńska Akademia Biegowa, a patronat nad wydarzeniem objął wójt gminy Przemęt Janusz Frąckowiak.

Bieg był poświęcony legendarnemu Edwardowi Kusikowi, mieszkańcowi podprzemęckiej Błotnicy, który był prekursorem masowego biegania. Talent pana Edwarda był niesamowity o czym świadczy fakt, że jako średniodystansowiec rywalizował, i to z wielkimi sukcesami, także na krótkich i długich dystansach, a przebiegnięcie maratonu nie było dla niego żadnym problemem. Robił to w nieosiągalnym dla wielu do dziś czasie tj. trzech godzin i siedmiu minut. W biegu godzinnym z kolei potrafił wykręcić 16,4 kilometra. Przypomnijmy, że wyniki te osiągane były grubo ponad pół wieku temu i to nie w butach biegowych, tylko w zwykłych tenisówkach. Jak mówi się o panu Edwardzie był talentem na miarę największych polskich biegaczy! Jego następcy, którzy dziś rywalizowali w Błotnicy także nieźle sobie radzili, a najlepszy z nich potrzebował na przebiegnięcie dziewięciokilometrowej trasy trzydziestu trzech minut i czterdziestu pięciu sekund. Czynu tego dokonał Tomasz Musiał z Rydzyny. Tuż za nim z czasem 33:52 linię mety minął Dawid Miaskowski z Leszna. Na trzeciej pozycji z czasem 36:04 uplasował się kolejny leszczynianin Tomasz Kaźmierczak. Wśród pań pierwsza linię mety minęła Dominika Holewczyńska z Kaszczoru, która z trasą uporała się w 44 minuty i 52 sekundy, kilkanaście sekund za nią, linię mety minęła Małgorzata Kajdas ze Sławy, a na trzeciej pozycji z czasem 45:26 uplasowała się Danuta Ujejska ze Święciechowy. Organizatorzy pamiątkowe statuetki przyznali także zwycięzcom poszczególnych kategorii wiekowych. W kategorii K-20 najlepszą okazała się Anna Bajon z Włoszakowic, która wyprzedziła Martę Łabińską ze Śmigla. Kategorię K-30 wygrała Małgorzata Nowacka z Wielichowa, która wyprzedziła Martę Woźną z Perkowa i Kamilę Wojniusz z Darłowa. W kategorii K-40 najlepsza okazała się Lucyna Piasecka z Kaszczoru. Na drugiej pozycji uplasowała się Renata Skorupińska z Włoszakowic, a na trzeciej Lidia Kasperska z Przemętu. Kategorię K-50 wygrała Jolanta Kramarczyk z Leszna, a na drugim stopniu podium stanęła Hanna Grzelczyk z Czempinia. W kategorii K-60 pierwsze miejsce zdobyła Elżbieta Czerniak z Borzykowa. Wśród panów w kategorii M-20 zwyciężył Kacper Kmiecik z Błocka, na drugiej pozycji uplasował się Owidiusz Pankowski z Nowego Tomyśla, a na trzeciej Arkadiusz Piętka ze Sławy. Kategorię M-30 wygrał Szymon Zeiske z Przemętu, a za nim uplasowali się Maciej Rosa z Włoszakowic i Michał Kaczor z Radomierza. W kategorii M-40 najlepszy okazał się Michał Bończek z Leszna, a za nim na podium znaleźli się Szymon Kuraś z Nowego Tomyśla i Karol Seidel z Kaszczoru. Kat. M-50 wygrał Remigiusz Graf z Leszna, który wyprzedził innego leszczynianina Pawła Barszowskiego i Sławomira Maćkowiaka z Rydzyny. W kat. M-60 najlepszy okazał się Andrzej Świętek z Leszna, a zanim znaleźli się Szczepan Zacharczuk ze Wschowy i Błażej Marciniak z Wolsztyna. Kategorię M-70 wygrał Tadeusz Kwiatkowski z Przemętu, a za nim Henryk Czerniak z Borzykowa i Ireneusz Piasecki z Czempinia.