Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Bez względu na rodzaj ogrzewania, zgłoś źródła ciepła do CEEB! Masz czas do 30 czerwca 2022 r.

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Zgłoszeniu do CEEB podlega każde źródło ciepła. Obowiązek obejmuje zarówno posiadaczy domów, jak i mieszkań.
Zgłoszeniu do CEEB podlega każde źródło ciepła. Obowiązek obejmuje zarówno posiadaczy domów, jak i mieszkań. pxhere.com
Udostępnij:
Centralna Ewidencja Emisyjność Budynków (CEEB) ma pomóc w walce ze smogiem. Dlatego wszyscy właściciele domów i mieszkań powinni złożyć w gminie deklarację, z jakich źródeł ciepła korzystają. Dotyczy to każdego ich typu - od kotłów na paliwa stałe, przez ogrzewanie gazowe, kominki i kozy, do pomp ciepła i paneli solarnych. Na złożenie deklaracji zostało niewiele czasu - trzeba to zrobić do końca czerwca, inaczej grożą kary. Sprawdź, jak zgłosić źródła ciepła do CEEB, co powinna zawierać deklaracja i jakie warunki dotyczą właścicieli starszych domów, a jakie nowo budowanych.

Piec węglowy i gazowy, kominek, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, a nawet kuchnia węglowa – do 30 czerwca 2022 r. te i inne źródła ciepła trzeba zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. Obowiązek jest powszechny, a więc obejmuje wszystkich właścicieli (lub zarządców) nieruchomości. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafiają do nowej bazy danych – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – która ma pomóc rządowi w walce ze smogiem.

Spis treści

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jakie źródła ciepła należy zgłosić do CEEB?

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowy obowiązek obejmuje wszystkich właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań. Od 1 lipca 2021 r. mają oni rok, by zgłosić do CEEB wszystkie posiadane źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi m.in. o takie urządzenia, jak: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, piecokuchnia, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. Termin zgłoszeń upływa więc 30 czerwca 2022 r.

– Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących – podaje GUNB. – W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Co ważne, krótszy termin dotyczy tylko źródeł ciepła uruchomionych od dnia 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że osoby budujące dom muszą trzymać rękę na pulsie i pamiętać o tym, że mają niewiele czasu na złożenie deklaracji.

Jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację o źródłach ciepła złoży jeden z nich. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych zasada jest następująca:

  • wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca,
  • indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel.

Właściciel mieszkania z kominkiem czy innym indywidualnym źródłem ciepła może również zgłosić ten fakt zarządcy budynku, by to on przekazał informację do CEEB.

Deklaracja do CEEB. Jak ją złożyć i gdzie?

Obowiązek zgłaszania źródeł ciepła ruszył 1 lipca 2021 r. Właściciel lub zarządca nieruchomości musi złożyć deklarację. Można to zrobić przez internet, na stronie zone.gunb.gov.pl (trzeba posiadać profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną) albo tradycyjnie, wysyłając list lub osobiście, udając się do lokalnego urzędu miasta lub gminy. Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela/zarządcy obiektu oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby,
  • adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja,
  • informację o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach,
  • opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela/zarządcy.

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mają na to 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia źródła ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć aż do 5000 zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB.

Ze źródeł ciepła najczęściej stosujemy gaz

Na razie Polacy ociągają się ze składaniem deklaracji. Jak podaje GUNB, do 5 maja 2022 r. do bazy CEEB zgłoszono ponad 3,3 mln źródeł ciepła. To ok. połowa wszystkich urządzeń, które powinny zostać zgłoszone.

– Z naszych informacji i współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego wynika, że docelowo tych deklaracji powinno wpłynąć w sumie ok. 5–6 mln – mówi agencji Newseria Biznes Marek Pszonka, członek zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej.

Wśród zgłoszeń przeważają piece gazowe oraz kotły na paliwo stałe, w tym tzw. kopciuchy, czyli urządzenia przestarzałe, zatruwające środowisko. Jak podano, jak na razie z obowiązku złożenia deklaracji najlepiej wywiązują się mieszkańcy gmin:

  • Zawidów na Dolnym Śląsku (81 proc.),
  • Kolno na Podlasiu (70 proc.),
  • Rytro w Małopolsce (70 proc.).

Są też gminy, w których deklaracje złożyło dopiero kilka procent osób, choć na spełnienie obowiązku zostało już mało czasu. Najgorzej jest w gminach Prochowice (woj. dolnośląskie) – 3 proc., Mikołajki (woj. warmińsko-mazurskie) – 5 proc. oraz Ustka (woj. pomorskie) – 8 proc.

Aktualne promocje z Duki

miejsce #2

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM BIAŁY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #3

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM SZARY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #19

DUKA

ARTDECO KIELISZEK 7,6 x7,0x22,0CM

29,99 zł19,90 zł-34%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Bez względu na rodzaj ogrzewania, zgłoś źródła ciepła do CEEB! Masz czas do 30 czerwca 2022 r. - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie