Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą wyprowadzić ruch tranzytowy z małej miejscowości. Ruszyły przygotowania

Anna Borowiak
Anna Borowiak
UG Siedlec
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła przygotowania do planowanej budowy obwodnicy Żodynia w gminie Siedlec.

- Ogłosiliśmy postępowanie przetargowe na wykonanie projektu koncepcyjnego dla budowy obwodnicy miejscowości Żodyń w ciągu drogi krajowej nr 32. 27 kwietnia minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji, która zrealizowana będzie w ramach „Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030”. Projekt koncepcyjny będzie podstawą do opracowania opisu przedmiotu zamówienia na potrzeby wszczęcia postępowania przetargowego prowadzącego do wyłonienia wykonawcy robót w systemie projektuj i buduj – informuje Alina Cieślak z biura prasowego poznańskiego oddziału GDDKiA.

Termin składania ofert mija 19 maja. Oferta najkorzystniejsza będzie wybrana na podstawie kryteriów: cena – 60 proc., termin realizacji zamówienia – 38 proc., aspekty społeczne – 2 proc. Wybrany wykonawca będzie miał 120 dni na realizację zamówienia.

Wstępna wycena tej inwestycji to 40 milionów złotych. Podstawowym celem budowy obwodnicy Żodynia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości w ciągu drogi krajowej nr 32. - Jest to dla nas bardzo ważna inwestycja. Uciążliwość drogi, ze względu na natężenie ruchu, jest bardzo duża. Przy miejscowościach z dość zwartą zabudową, to naprawdę duży problem- podkreślał już na naszych łamach wójt gminy Siedlec, Jacek Kolesiński.

Teraz marzenia mieszkańców Żodynia, dotyczące wyprowadzenia ruchu tranzytowego z miejscowości, są coraz bliższe realizacji. Wójt podkreślał, że starania o realizację tej inwestycji trwały przez kilka ostatnich lat. I udało się. Budowa obwodnicy znalazła się w rządowym programie, a teraz ruszają prace przygotowawcze.

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi o długości około 2,4 kilometra. Obwodnica Żodynia wyprowadzi z miejscowości ruch tranzytowy, koncentrujący się w ciągu DK32, stanowiącej połączenie pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5. - Dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu regionalnego i dalekobieżnego, w szczególności pomiędzy Poznaniem a Zieloną Górą – zauważa Alina Cieślak.

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km.  Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.  W województwie wielkopolskim, w powstanie ich w sumie 8. - Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej- dodaje A. Cieślak.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto