Coraz większe ryzyko wystąpienia tlenku węgla – co wówczas zrobić?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Czujka tlenku węgla może uratować nasze życie. Czy KP PSP zorganizuje w tym roku konkurs? Na razie nie wiadomo
Czujka tlenku węgla może uratować nasze życie. Czy KP PSP zorganizuje w tym roku konkurs? Na razie nie wiadomo KP PSP Wolsztyn
Sezon grzewczy na dobre się już rozpoczął. Mieszkańcy powinni pamiętać, że o urządzenia grzewcze należy dbać – przeglądy instalacji oraz samych pieców powinny być przeprowadzane, wymagają nawet tego przepisy.

Tyle w teorii, bo w praktyce bywa różnie. Mieszkańcy nie zdają sobie jednak sprawy z zagrożenia, a to jest spore, bo od pożarów sadzy w kominach zaczynając, to na pożarach całych budynków kończąc. Nie można też zapominać o śmiertelnym zagrożeniu, jakim jest tlenek węgla.

Popularnie zwany czad, to cichy zabójca – jest bezwonny, bezbarwny i co najgorsze – śmiertelny. Objawy zatrucia tlenkiem węgla, to: lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie; nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie; drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
- wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

W przypadku tlenku węgla - przed jego śmiertelnymi skutkami uchronić nas może czujka tlenku. To niepozorne urządzenie jest jedyną obecnie metodą jego wykrycia i zaalarmowania nas o tym w porę. Czujka kosztuje kilkadziesiąt złotych a może uratować zdrowie i życie.

W poprzednich latach Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wolsztynie organizowała konkursy, w których mieszkańcy mogli wygrać czujki. Jak będzie w tym roku?

- Informuję, iż ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta lecz na chwilę obecną Komenda nie planuje przeprowadzania konkursu w tym roku. W przypadku zmiany stanowiska poinformujemy – wyjaśnił nam st. kpt. mgr inż. Bartosz Kasiński - zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Wolsztynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pierwsza od 4 lat wizyta prezydenta Francji w USA

Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie