Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni odrestaurowali zabytkowy wagon.

Roland Buśko
Roland Buśko
Dobiegły końca prace związane z kompleksową renowacją historycznego wagonu towarowego z przełomu XIX i XX wieku, należącego do Towarzystwa Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków towarzystwa możemy dziś podziwiać prawdziwą perełkę w kategorii pojazdów szynowych - ponad 100-letni wagon we wnętrzu którego TPWP zorganizowało wystawę urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Największym i najcenniejszym eksponatem jest podarowana przez PKP PLK S.A. nastawnica - wyprodukowana w 1904 roku. Urządzenie do 2020 roku eksploatowane było na stacji Zduny. Oprócz niego w wagonie eksponowane są między innymi: dziewiętnastowieczny aparat blokowy z zamkami sztyftowymi, pruska skrzynia kluczowa, rtęciowy przycisk szynowy Neptun czy kolejowe lampy naftowe. Jak podkreślają miłośnicy z TPWP, jest to pierwsza w kraju wystawa urządzeń sterowania ruchem kolejowym zorganizowana we wnętrzu wagonu. Pięknie odrestaurowany pojazd stanął na specjalnie przygotowanym torze ekspozycyjnym w obrębie dawnej stacji kolejowej w Kębłowie. Członkowie Towarzystwa chcieliby, aby w przyszłości wagon mógł być włączany do składów historycznych pociągów specjalnych, pełniąc rolę mobilnej wystawy urządzeń kolejowych.
Pierwszy w historii Towarzystwa projekt taborowy rozpoczął się w maju od odtworzenia fragmentu toru ładunkowego, na którym wagon, przy użyciu ciężkiego dźwigu, został ustawiony. Przez kilka słonecznych weekendów uzbrojona w szlifierki i młotki grupa wolontariuszy walczyła z usunięciem drewnianego poszycia pudła pojazdu. Kolejnym etapem prac było piaskowanie całej konstrukcji metalowej wraz z podwoziem, a następnie jej pomalowanie. Pod koniec wakacji członkowie TPWP i wolontariusze przystąpili do odeskowania pudła wagonu, a następnie zaimpregnowania i pomalowania jego poszycia. W międzyczasie w pojeździe zamontowana została ważąca ponad dwie tony wyżej wymieniona nastawnica. Ostatnim etapem prac były roboty dekarskie, po których członkowie towarzystwa przystąpili do urządzania wnętrza wagonu. Renowacja pochłonęła kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz blisko siedemset roboczogodzin wolontariuszy.
Partnerem projektu była Fundacja PZU. W pracach pomagały lokalne firmy, a także osoby od lat współpracujące z Towarzystwem - wśród nich sołtysi Świętna i Wilcza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto