Czy istnieje szansa na rekultywację Jeziora Wolsztyńskiego?

Patrycja Bartkowiak
Natalia Krawczyk
Po raz pierwszy pomysł na zagospodarowanie Jeziora Wolsztyńskiego pojawił się około 4 lat temu. Jego celem było przywrócenie funkcji rekreacyjnej w strefie brzegowej Jeziora Wolsztyńskiego. Co wiadomo w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia?

Po raz pierwszy o planach zagospodarowania strefy brzegowej Jeziora Wolsztyńskiego mówiono kilka lat temu. Przypominamy, że myślano o tym by stworzyć kąpielisko z podczyszczoną wodą, z placem wodnych zabaw dla dzieci i plażą. Kolejną częścią projektu miałyby być tereny sportowo-rekreacyjne. Trzecią część przedsięwzięcia stanowić miałyby plac zabaw dla najmłodszych oraz budynek techniczny.

Głównym celem było przywrócenie funkcji rekreacyjnej w strefie brzegowej Jeziora Wolsztyńskiego. Dokument pod nazwą „Kąpielisko z oczyszczoną wodą i plażą z infrastrukturą towarzyszącą” opracował zespół projektowy pod kierownictwem mgr inż. arch. Marka Szapiela z Poznania. Głównymi koordynatorami opracowania są naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

O dalsze losy projektu zapytaliśmy pana burmistrza Wolsztyna Wojciecha Lisa.

Projekt polegający na zagospodarowaniu wolsztyńskiej plaży w Parku Miejskim jest w tej chwili na etapie przygotowania dokumentacji formalno-prawnej w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Trudno w tej chwili mówić o konkretnych datach i terminach realizacji tego przedsięwzięcia. - informuje

Projekt bez wątpienia robi niesamowite wrażenie, jednak jego wykonanie jest na tyle kosztowne, że będzie wiązało się także z pozyskaniem środków zewnętrznych.

Rekultywacja Jeziora Wolsztyńskiego na pewno przyniosłaby radość nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i turystów, dla których akwen ten jest popularną destynacją. Jednak wielu stwierdza, że stan wody jeziora pozostawia wiele do życzenia i można by w tym temacie coś poprawić.

Wojciech Lis poinformował nas, że nie ma obecnie konkretnych planów oraz decyzji dotyczących rekultywacji jeziora, ponieważ na ten moment nie istnieje metoda do przeprowadzenia takiego działania, która mogłaby przynieść zadowalający efekt. Dlatego też Gmina Wolsztyn skupiła swoją uwagę na rekultywacji Jeziora Świętego w Obrze.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku zakończono tam prace, które miały na celu zarówno zatrzymanie zanieczyszczania jeziora, jak również jego oczyszczanie. Wybudowano zastawki i rurociągi sterujące dopływem i odpływem wód z rowu Pintus, dzięki temu systemowi woda z rejonów naddenych będzie natleniana oraz odprowadzana poza jezioro.

Jezioro Wolsztyńskie mimo wszystko wciąż pozostaje popularnym miejscem do letniego wypoczynku w okresie sezonu kąpielowego. Co roku przeprowadza się tam różne imprezy związane ze sportami wodnymi oraz innego typu atrakcje, które dodatkowo zachęcają do odwiedzenia Wolsztyna.

W tym roku również zaplanowano moc atrakcji nad akwenem. Jak poinformował nas przedstawiciel Stowarzyszenia Turystyka Rekreacja Sport H2O pan Jakub Konieczek po raz kolejny odbędą się rejsy stateczkiem Ustronie oraz parada jachtów podczas obchodów Dni Jezior Wolsztyńskich. W tym roku również możliwe będzie wypożyczenie sprzętu wodnego tj. rowerków wodnych, kajaków oraz żaglówek.

Miejmy nadzieję, że sprawę zagospodarowania jeziora uda się doprowadzić do końca, ponieważ zdecydowanie poprawiłaby ona komfort spędzania wolnego czasu w obrębie akwenu. O dalszych losach sprawy będziemy informować na bieżąco.

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie