Czy jest szansa na sygnalizację świetlną w Kopanicy?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Jedno z przejść w Kopanicy, gdzie przydałaby się instalacja świetlna
Jedno z przejść w Kopanicy, gdzie przydałaby się instalacja świetlna Archiwum prywatne
Mieszkańcy Kopanicy nie mają łatwego życia, bo ich miejscowość przecina bardzo ruchliwa tras krajowa nr 32 Poznań – Zielona Góra.

We wsi znajdują się co prawda przejścia dla pieszych, jednak żeby bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, czasami trzeba swoje odstać. A nie jest to nic przyjemnego.

- Ruch jest spory, przede wszystkim te tiry. Wiadomo, że taki kolos od razu nie wyhamuje. Przejście na drugą stronę, to jest loteria. Raz szybciej, raz dłużej – usłyszeliśmy.

Trasa 32 biegnie też m.in. przez sąsiednią Kargową (już województwo lubuskie), jak również wcześniej przez Powodowo, czy Wolsztyn. Tam na niektórych przejściach zastosowano sygnalizację świetlną. I właśnie takie rozwiązanie mogłoby ułatwić życie pieszych w Kopanicy. W sprawie tej o wsparcie władz gminy zwrócił się w listopadzie radny Marcin Michalski.

- W imieniu własnym oraz mieszkańców zwracam się do wójta Jacka Kolesińskiego z prośbą o wystąpienie do zarządcy drogi krajowej nr 32 o wykonanie sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych w Kopanicy. Na drodze krajowej przebiegającej przez Kopanicę znajduje się kilka przejść dla pieszych, żadne z nich nie posiada sygnalizacji świetlnej umożliwiającej zatrzymanie ruchu i bezpieczne przejście przez jezdnię, jak ma to miejsce w sąsiedniej Kargowej, czy Powodowie – wyjaśnia w swoim piśmie.

W dalszej części radny wskazuje, że rozwiązanie ułatwi życie mieszkańcom i poprawi ich bezpieczeństwo, zważywszy na natężenie ruchu na tym odcinku oraz fakt, że nie wszyscy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości. Na koniec Marcin Michalski wskazuje, na których przejściach w pierwszej kolejności powinna zostać ustawiona taka sygnalizacja. Są to dwa przejścia – pierwsze znajduje się przy ulicy Nowy Rynek (skrzyżowanie z drogą powiatową), a drugie – przy ulicy Stary Rynek.

Dodać tutaj warto, że to drugie przejście zostało niedawno utworzone dzięki porozumieniu władz gminy Siedlec oraz zarządcy drogi, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o czym powiedział nam wójt Jacek Kolesiński. Szef gminy dodał również, że temat sygnalizacji na przejściach dla pieszych jest mu znany, bo jest dyskutowany już od kilku lat. Gmina już kilkukrotnie zwracała się do zarządcy drogi o możliwość ustawienia sygnalizacji, póki co jednak nie było pozytywnej odpowiedzi w tej sprawie.

Czy Kopanica ma szansę na sygnalizację świetlną? Z pytaniem o możliwość postawienia na przejściach sygnalizacji klasycznej, bądź budowy tak zwanych inteligentnych przejść, które posiadają dodatkowe lampy sygnalizacyjne, informujące kierowców, gdy pieszy zbliża się do przejścia. Na razie jednak nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej z biura prasowego GDDKiA. Dlatego do tematu wrócimy.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Dodaj ogłoszenie