Czy kierowców w powiecie wolsztyńskim stać na wysokie mandaty?

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Krzysztof Sobkowski
Udostępnij:
Postanowiliśmy sprawdzić, jak kierowcy z terenu powiatu wolsztyńskiego radzą sobie po zmianie przepisów, dotyczących wysokości kar łamanie przepisów w ruchu drogowym. Nowelizacja przepisów i zaostrzenie kar miały zniechęcić piratów drogowych, czy tak się stało?

Przypomnijmy, że od 1 stycznia tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Za samo przekroczenie prędkości – gdy pędzi się minimum 70 kilometrów na godzinę za dużo – zapłaci się 2500 złotych. To najwyższa kara. Jakie są niższe?

Przekroczenie do: 10 km/h = mandat 50 zł, do 15 km/h = 100 zł, do 20 km/h = 200 zł, do 25 km/h = 300 zł, do 30 km/h = 400 zł. Jadąc szybciej, trzeba liczyć się z jeszcze wyższymi karami: ponad 30 km/h = 800 zł mandatu, ponad 40 km/h = 1000 zł mandatu, ponad 50 km/h = 1500 zł, ponad 60 km/h = 2000 zł mandatu.

Zaostrzenie przepisów miało spowodować, że piraci drogowi przestaną nimi być, zwolnią, przez co zrobi się bezpieczniej. Czy tak się stało? Poprosiliśmy naszą policję o dane dotyczące wykroczeń drogowych, związanych właśnie ze zbyt szybką jazdą.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie Wojciech Adamczyk powiedział nam, że od stycznia do końca kwietnia policjanci ujawnili 2038 wykroczeń dotyczących przekroczenia prędkości.

- W samym kwietniu odnotowaliśmy 495 wykroczeń. Co jednak ważne, kierowcy nieco zwolnili, bo nie ujawniliśmy żadnego przekroczenia powyżej 40 i więcej kilometrów na godzinę. Było jednak 15 złamań przepisów w przedziale od 31 od 40 km/h – wyjaśnią nam oficer prasowy Wojciech Adamczyk.

Jak dodaje, w sumie od stycznia do końca kwietnia odnotowano 73 przekroczenia w przedziale od 31 do 40 km/h, które zagrożone są mandatem wynoszącym minimum 800 złotych. Z kolei 13 kierowców ukarano mandatami 1000 złotowymi za nadmierną prędkość od 41 do 50 km/h za szybko. Rekordziści, jadący powyżej 50 km/h – a było ich trzech – musieli zapłacić mandaty w wysokości 1500 złotych.

Podkreślmy, że nadmierna prędkość jest nadal jedną z głównych przyczyn wypadków na naszych drogach. Policjanci apelują o rozwagę i zdjęcie nogi z gazu. Lepiej dojechać wolniej, niż nie dojechać w ogóle. Pomijając już same konsekwencje finansowe dla naszego portfela…

Dodajmy, że od początku roku na terenie powiatu wolsztyńskiego odnotowano 9 wypadków drogowych oraz 93 kolizje, 11 osób zostało w nich rannych, jedna zginęła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie