Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Daria Wawrzyniak i jej wyjątkowa pasja. Zobacz, jak zmienia wygląd ludzi!

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
We wrześniu Daria rozpoczęła naukę w Międzynarodowej Szkole Charakteryzacji NOVA MASKA w Poznaniu.
We wrześniu Daria rozpoczęła naukę w Międzynarodowej Szkole Charakteryzacji NOVA MASKA w Poznaniu. Archiwum Darii Wawrzyniak
Daria Wawrzyniak tworzy wyjątkowe makijaże. W tym roku rozpoczęła naukę w Międzynarodowej Szkole Charakteryzacji NOVA MASKA w Poznaniu. Jak sama mówi, do artystycznego świata ciągnęło ją od zawsze. Jak to wszystko się zaczęło?

Daria Wawrzyniak ma 24 lata i mieszka w Starym Widzimiu. We wrześniu br. rozpoczęła naukę w Międzynarodowej Szkole Charakteryzacji NOVA MASKA w Poznaniu na kierunku charakteryzacja teatralno-filmowa. Jak sama przyznaje, od zawsze ciągnęło ją do artystycznego świata, a jej marzeniem jest praca na planach filmowych.

Pierwszą charakteryzację wykonała w 2016 roku

- Plastyka była jednym z moim ulubionych przedmiotów w szkole, a z biegiem czasu zaczęłam się interesować makijażem. Moja pierwsza charakteryzacja polegała na podcięciu ust w stylu uśmiechu Jokera. Praca była wykonana najprostszymi rzeczami, które wtedy miałam pod ręką - chusteczką oraz cieniami/szminką imitującymi siniaki i podrażnienia. Charakteryzacji nigdy nie udostępniłam, ponieważ dopiero z perspektywy czasu widziałam, ile rzeczy należy jeszcze poprawić

- wspomina.

We wrześniu 2019 roku Daria rozpoczęła naukę w rocznej szkole Wizażu Beauty Art w Poznaniu Przyznaje, że był to dla niej przełomowy moment, a nie wydarzyłoby się to bez wsparcia rodziny i przyjaciół, którzy wierzyli w nią od samego początku.

- W szkole wizażu nauczyłam się malować siebie i innych, dowiedziałam się wielu technicznych rzeczy pod względem użytkowania i łączenia ze sobą kosmetyków, poznałam wspaniałe osoby oraz otworzyłam się na pracę z innymi ludźmi.

Teraz, w Novej Masce bierze udział w zajęciach z perukarstwa, gdzie uczy się tkania brody czy wąsów oraz charakteryzacji teatralnej - stylizacje epokowe, układanie fryzur. Ulubioną tematyką jest charakteryzacja filmowa.

- Wszystkie cięcia, chlapanie krwią są w ten dzień na porządku dziennym. Im gorsze reakcje na efekt końcowy tym lepsza ocena dla nas jako przyszłych charakteryzatorów ponieważ dostajemy informację zwrotną, ze nasza praca wygląda realistycznie

– dodaje nasza rozmówczyni.

Na początku tworzyła makijaże artystyczne, ale charakteryzacja ta krwawa oraz epokowa sprawia jej większą przyjemność, a każdy proces tworzenia postaci lub wykreowania czegoś nowego to wyzwanie.

- Przykładem może być moja sesja dyplomowa w szkole wizażu, gdzie Daria stworzyła projekt okularów z piór, bazując na temacie związanym z inspiracją popularnej wizażystki Path McGrath.

Jakie cechy musi mieć dobry charakteryzator?

- Praca charakteryzatora wymaga cierpliwości - to nie jest zwykły makijaż, który można wykonać w ciągu godziny. Oczywiście mówię tutaj o charakteryzacji całej postaci ponieważ siniaki oraz przecięcia zajmują znacznie mniej czasu. Czasami zdarzy się sytuacja, w której praca wymaga poprawki lub rozpoczęcia od nowa jednak jest to nauka, aby kontrolować stres oraz zauważyć błędy które popełniliśmy wcześniej. Uważam, ze nie można osiąść na laurach ponieważ jest to krok w tył, a nie proces do pogłębiania wiedzy i samorealizacji

– wyjaśnia Daria.

Gdzie szuka inspiracji?

Zdaniem Darii inspiracje są wszędzie, zaczynając od filmów czy seriali. Prawdziwą kopalnią charakteryzatorskich smaczków jest internet.

- Może to zabrzmi trochę dziwnie, ale często powtarzam moim znajomym, aby podsyłali mi zdjęcia swoich ran, blizn, skaleczeń jak tylko będą mieć taką okazję ponieważ na takich zdjęciach mogę bazować i spróbować to odtworzyć w trochę mniej bolesny sposób. Na instagramie są nawet specjalne profile medyczne, które pokazują realistyczne rany prosto ze szpitala. Proszę mi uwierzyć, ale niektóre zdjęcia są naprawdę obrzydliwe nawet jak dla mnie.

Znacznie częściej malowane są kobiety. Daria ma nadzieję, że w przyszłości ta proporcja będzie mniej więcej równa. Proces malowania mężczyzn nie jest jej obcy, ponieważ szkoła wizażu posiada taki temat w swoim planie. Zdarza się też malowanie dzieci, np. aktorów do spektaklu „Dziadek do Orzechów”.

- Panowie - jak tylko zapragniecie mieć delikatny lub mocniejszy makijaż wyjściowy, zapraszam do kontaktu

– zachęca.

Świetnym doświadczeniem były praktyki w Teatrze Wielkim w Poznaniu

- Na planie wszystko może zdarzyć i trzeba szybko działać. Zupełnie inaczej wygląda teatr na ekranie telewizora, a z perspektywy widza na widowni. Podczas spektaklu charakteryzator działa cały czas - z jednej strony musi poprawić makijaż, a z drugiej przykleić aktorom wąsy, którzy schodzą ze sceny na kilka minut, aby za chwilę ponownie na nią wejść w innej odsłonie. Tutaj liczy się czas i opanowanie, ponieważ to jest spektakl na żywo - każdy błąd, opóźnienie będą zauważalne przez widza, dlatego należy się postarać, aby wszystko działało płynnie

– wyjaśnia.

Jak długo trwa wykonanie profesjonalnej charakteryzacji?

- Czas wykonania charakteryzacji zależy od tematu - niektóre siniaki można stworzyć w kilka minut, cięcia w kilkanaście zależy od stopnia zaawansowania jednak malowanie twarzy lub stylizacja całej postaci trwają kilka godzin i niestety trzeba się uzbroić w cierpliwość. Nie ukrywam, że kiedy już się zabieram za tworzenie charakteryzacji zajmuje mi to kilka godzin ponieważ zwracam wtedy uwagę na najmniejsze szczegóły. Dla porównania, postać Baby Yody tworzyłam 4 godziny, a słynne dłonie Michała Anioła około 3,5 h - jednak bardzo to lubię, a zmęczenie odczuwam dopiero wtedy, kiedy przychodzi pora na zmycie całej charakteryzacji.

Co Daria radzi innym?

- Zachęcam każdego, by nie zrażać się pierwszym niepowodzeniem! One też są ważne, są częścią nauki. Dzięki temu dążymy do perfekcji, w końcu trening czyni mistrza. Nie bójcie się ryzykować, spełniajcie marzenia!

We wrześniu Daria rozpoczęła naukę w Międzynarodowej Szkole Charakteryzacji NOVA MASKA w Poznaniu.

Daria Wawrzyniak i jej wyjątkowa pasja. Zobacz, jak zmienia ...

Zobacz także:

Pan Władysław zbudował łódź. W takiej postaci pierwszy raz wodowana była podczas Parady Łodzi w lipcu.

Pan Władysław zbudował łódź! Zobacz jak wygląda w środku

Dworzec stał się prawdziwą wizytówką miasta i nie przypomina już dawnego, obskurnego budynku.

Dworzec w Wolsztynie jest już gotowy. Zobacz jak wygląda w środku

Patrycja trzyma się myśli: „Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu”.

Patrycja Walczak - ma dopiero 19 lat, a już otworzyła swój s...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto