Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje także na usługi doradcze

Danuta Rzepa
Rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie także w zakresie doradztwa
Rolnicy mogą uzyskać dofinansowanie także w zakresie doradztwa Fot. Roman Rzepa
Rolnicy mogą skorzystać z dofinansowania, dostosowując swoje gospodarstwo do wymagań unijnych

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej z 2003 roku zasadniczo zmieniła sposób wsparcia rolnictwa w Unii Europejskiej. Wprowadzono tzw. Płatność Jednolitą (SPS), która zastąpiła większość dotychczasowych płatności bezpośrednich, specyficznych dla poszczególnych rodzajów produkcji rolnej.
- Płatność jednolita oddzielona od struktury i wielkości produkcji daje rolnikowi wolny wybór w produkowaniu tego, czego potrzebuje rynek, jednocześnie zapewniając mu niezbędny poziom dochodów – informuje Aneta Juszczak, ekspert ds. doradztwa dla rolników w firmie AT GROUP S. A. - Otrzymanie tej płatności nie jest już zatem związane z prowadzeniem określonej produkcji, ale zostało uzależnione od spełnienia przez rolników szeregu wymagań.
Dotyczą one utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodnie z ochroną środowiska oraz podstawowych wymogów z zakresu zarządzania. Powyższe wymogi składają się na jeden mechanizm noszący wspólną nazwę zasady wzajemnej zgodności (ang. Cross compliance). Zasada wzajemnej zgodności oznacza powiązanie wysokości uzyskiwanych płatności bezpośrednich, a także płatności z Osi II PROW 2007-2013 w przypadku działań rolnośrodowiskowych, gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), a także zalesiania gruntów rolnych, ze spełnianiem przez beneficjentów określonych wymogów. Wymogi te zostały podzielone na trzy obszary. Obszar A, obejmuje: dentyfikację i rejestrację zwierząt, ochronę środowiska naturalnego, obszar B - zdrowie publiczne, zdrowie zwierząt, zgłaszanie niektórych chorób oraz drowotność roślin, a obszar C - dobrostan zwierząt.
W państwach UE - 15 system kontroli przestrzegania zasady wzajemnej zgodności był wdrażany stopniowo w latach 2005- 2007. W państwach członkowskich, które przystąpiły do Wspólnoty 1 maja 2004 r. mechanizm ten był ograniczony do kontroli przestrzegania utrzymywania gruntów w Dobrej Kulturze Rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Natomiast pozostałe wymogi wzajemnej zgodności wdrażane są stopniowo. W Polsce od 1 stycznia 2009 roku obowiązują wymogi z obszaru A, wymogi z obszaru B obowiązują od 2011 r., natomiast wymogi z obszaru C zostaną wdrożone w 2013 r.
Do przestrzegania wymogów wzajemnej zgodności obowiązani są wszyscy rolnicy, ubiegający się o płatności bezpośrednie do gruntów rolnych oraz rolnicy starający się o płatności w ramach niektórych działań nieinwestycyjnych PROW 2007-2013 tj. płatności: z tytułu naturalnych utrudnień dla rolników na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), rolnośrodowiskowe oraz na zalesianie gruntów rolnych
W przypadku nieprzestrzegania zasady wzajemnej zgodności konsekwencją jest odpowiednie zmniejszenie przyznawanych rolnikowi płatności bezpośrednich.
Rolnicy i posiadacze lasów mogą korzystać z dofinansowania usług doradczych w zakresie oceny dostosowania gospodarstwa rolnego do wymagań wzajemnej zgodności, sporządzenia planu dostosowania gospodarstwa do wymagań wzajemnej zgodności oraz innych usług doradczych wymienionych w załącznikach do rozporządzenia.
Usługi doradcze dla gospodarstw rolnych dofinansowywane są z działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” objętego programem PROW na lata 2007-2013. Rolnicy mogą korzystać z dofinansowania jeżeli usługa doradcza została wykonana przez upoważnione podmioty doradcze. Jednym z nich jest firma AT GROUP S. A. Osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania mogą skontaktować się z A. Juszczak, ekspertem ds. doradztwa dla rolników pod nr tel. 663 942 866 lub wchodząc na stronę:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto