Dożynki w Siedlcu w tym roku w ograniczonej formie, Przemęt bez imprezy

Jakub Czekała
Jakub Czekała
MP wolsztyn.naszemiasto.pl
Udostępnij:
Dożynki, czyli tradycyjne na naszym terenie święto plonów, święto rolników, którzy w ten symboliczny sposób dziękują za coroczne zbiory. Niestety czasy, w jakich żyjemy od kilkunastu miesięcy w wielu miejscach przeszkodziły w cyklicznym kontynuowaniu tej tradycji.

Mowa tutaj o formie, jaką dotychczas wszyscy znaliśmy. A więc kolorowe pochody, parady sprzętu rolniczego, uroczystości towarzyszące, a następnie zabawa do białego rana. Niestety pandemia koronawirusa skutecznie pokrzyżowała te plany i wiele gmin, czy sołectw zmusiła do przerwania tradycji. W tym roku pandemia nieco zelżała, do tego coraz więcej osób jest zaszczepionych. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy na naszym terenie dożynki będą się odbywać.

Wójt Siedlca Jacek Kolesiński powiedział nam, że nadal ze względu na pandemię gmina zrezygnowała z dotychczas znanych wszystkim, dużym obchodom.

- Będziemy mieli gminną mszę świętą w intencji wszystkich rolników. Podczas nabożeństwa poświęcony zostanie wieniec dożynkowy. Z większej imprezy, w tym korowodu sprzętu jednak w tym roku rezygnujemy – usłyszeliśmy od szefa gminy Siedlec.

Jeśli zaś chodzi o gminę Przemęt to wójt Janusz Frąckowiak powiedział nam, że w tym roku gminnego święta rolników nie będzie. Jak dodał, decyzja została podjęta w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Wójt powiedział nam jednak, że z wiedzy, którą posiada – imprezy dożynkowe będzie organizowało kilka sołectw, m.in. Sączkowo – jednak na zdecydowanie mniejszą skalę niż miałoby to miejsce w przypadku gminnej uroczystości.

Zaznaczył jednak, że mieszkańcy nie są pozostawieni sami sobie. Bowiem 11 września na odcinku między Nową Wsią, a Mochami odbędzie się pokaz ciągników rolniczych i wozów strażackich, z kolei 12 września odbędzie się nowa forma imprezy cysterskiej.

- Dotychczas był to jarmark, teraz postanowiliśmy nieco zmienić formę. Odbędzie się uroczysta msza święta, a po niej koncert chórów w kościele – mówi nam wójt gminy Przemęt Janusz Frąckowiak.

Więcej szczegółów podamy bliżej planowanego wydarzenia.

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Dodaj ogłoszenie