Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy w Wolsztynie laureatem prestiżowego konkursu architektonicznego

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Dworzec w Wolsztynie zaprojektowali PL.architekci
Dworzec w Wolsztynie zaprojektowali PL.architekci Nate Cook
Dworzec w Wolsztynie otrzymał Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego NAWW w kategorii budynek użyteczności publicznej oraz Grand Prix Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiej NAWW. Zintegrowane centrum komunikacyjne zaprojektowali poznańscy architekci z pracowni PL.architekci. To bardzo prestiżowa nagroda przyznawana najlepszym dziełom architektonicznym.

Dworzec kolejowy w Wolsztynie laureatem prestiżowego konkursu architektonicznego

Dworzec w Wolsztynie decyzją Kapituły NAWW otrzymał nagrodę w kategorii budynek użyteczności publicznej. Kompleks zaprojektowali architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, Bartosz Stanek przy współpracy koncepcyjnej Joannay Sypniewskiej i Magdaleny Santysiak.

Wyjaśnijmy, że Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego - NAWW ustanowiono w 2020 roku z inicjatywy poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, przy współpracy z Wielkopolską Okręgową Izbą Architektów RP.

- Nagroda pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego i Marszałka Województwa Wielkopolskiego przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym i ma na celu promowanie wysokiej jakości architektury krajobrazu kulturowego Wielkopolski, a także zwrócenie uwagi na tworzenie spójnego i estetycznego obrazu przestrzennego regionu oraz wspieranie rozwoju wartościowych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych - informuje naww.pl

Jak zaznaczono, celem konkursu jest wybranie dzieł architektonicznych w Wielkopolsce, które się wyróżniają i zostały zrealizowane w roku poprzedzającym daną edycję konkursu. To nie koniec sukcesów! Tego samego dnia przyznano również Grand Prix Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW.

Według opinii sędziów, projekt został wykonany i zrealizowany z niezwykłą starannością i troską o najmniejsze detale.

- Interesujący program rewitalizowanego wnętrza dworca płynnie łączy się z jego harmonijnie zaprojektowanym otoczeniem. Zwraca uwagę ukształtowanie rampy przy peronie, która tworzy widownię dla widzów parad parowozów, z których Wolsztyn jest powszechnie znany. Wysoko oceniony został brak widocznej granicy pomiędzy bezpośrednim otoczeniem dworca, a przestrzenią miasta. Widoczne są wzajemne interakcje i korzystny wpływ odświeżonej formy budynku oraz powiązanej z nim małej architektury na sposób kształtowania sąsiedztwa - podkreślono.

Kliknij tutaj, aby przeczytać pełną opinię sądu.

Architekci mieli bardzo wymagające zadanie. W oryginalny sposób zaprojektowali przebudowę naznaczonego już czasem zabytkowego budynku tak, że pasuje do czasów współczesnych, ale ma też w sobie coś nowoczesnego. Doceniają to nie tylko mieszkańcy, ale i podróżni z różnych zakątków Polski.

Warto dodać, że wcześniej obiekt służył tylko obsłudze komunikacji kolejowej, brakowało zatem niezwykle potrzebnej zajezdni dla autobusów. Projektanci wyeliminowali bariery architektoniczne w istniejącym budynku i połączyli go z peronami komunikacji kolejowej i autobusowej. Jak wyjaśnili architekci, w tym celu stary budynek został otwarty komunikacyjnie nie tylko w kierunku peronów kolejowych, ale również na zaprojektowany plac autobusowy oraz ulicę Dworcową.

W środku znajdują się kino społecznościowe oraz toalety, są też miejsca na restaurację, salonik prasowy oraz punkt informacyjny. Z kolei na ostatniej kondygnacji zlokalizowano pomieszczenia biurowe pod wynajem. Bez wątpienia dzięki zaangażowaniu architektów, wykonawców i wszystkich pomocnych osób powstał wyjątkowy obiekt, który stał się wizytówką miasta.

Do Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego w kategorii budynek użyteczności publicznej nominowano takie obiekty jak:

  • Budynek biurowy i hala magazynowa w Komornikach, autorzy: IPSO ARCHITEKCI, fot. P. Sobiech
  • Budynek biurowy GIANT OFFICE w Poznaniu, autorzy: CDF Architekci, fot. CDF Architekci
  • dworzec_WOLSZTYN, autorzy: PL. architekci, architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, Bartosz Stanek, współpraca koncepcja: Joanna Sypniewska, Magdalena Santysiak, fot. Nate Cook
  • LAB 150, autorzy: Wrzeszcz Architekci, Borys i Mariusz Wrzeszcz, Jan Celichowski, wnętrza: Bidermann i Wide, fot. Tomasz Hejna
  • Przebudowa dawnej spalarnii na Wilczaku, autorzy: Litoborski+Marciniak Biuro architektoniczne, zespół Piotr Litoborski, Piotr Marciniak, Filip Osiński, fot. Bartosz Jankowski
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto