Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europa bez granic w wykonaniu uczniów i nauczycieli z wolsztyńskiego technikum

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
,,Europa bez granic” to motto przyświecające realizacji zadań dydaktyczno wychowawczych w Zespole Szkół Zawodowych w Wolsztynie w roku szkolnym 2019/2020.

Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie to placówka z długą tradycją. Uczniowie mają tutaj do wyboru wiele różnorodnych kierunków kształcenia. Co przyczynia się do tego, że technikum w Wolsztynie jest jedną z najchętniej wybieranych szkół w powiecie wolsztyńskim.

Jednym z nowoczesnych trendów w oświacie europejskiej stało się korzystanie z dobrodziejstw Unii Europejskiej oraz fundacji wspierających rozwój osobisty ucznia. Szkoła od kilku lat uczestniczy w projekcie wspierającym kształcenie zawodowe. Uczniowie mają możliwość uczestniczyć w projektach wymiany europejskiej młodzieży oraz w stażach europejskich. Program Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat.

W roku szkolnym 2019/2020 szkoła wzbogaciła te działania poprzez udział w projektach finansowanych przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży.

- Przygotowanie takiego projektu wymaga mnóstwa czasu, ale te uśmiechy i zadowolenie uczniów rekompensują wszystko

- przyznaje Iwona Cholewa.

Od pierwszych dni nauki w nowym roku szkolnym 2019/2020 Dyrektor Ireneusz Rajman wspólnie z zespołem nauczycieli rozpoczął zorganizowane działania w zakresie przygotowania projektów oraz składania aplikacji do PNWM w Warszawie i Poczdamie.

Zaangażowanie zespołu nauczycieli w zakresie współpracy zagranicznej przyniosło wymierne korzyści i otrzymano finansowanie wielu projektów realizowanych od września 2019 do chwili zamknięcia granic kraju i ogłoszenia pandemii koronawirusa. Ostatni projekt zakończył się na cztery dni przed tym trudnym okresem. Przerywając jednocześnie realizację dalszych projektów i pomysłów zespołu nauczycieli: Iwony Cholewy, Małgorzaty Szpoper, Grzegorza Lemańskiego oraz koordynatora współpracy zagranicznej w ZSZ Wolsztyn Marka Furman.

W ciągu tych kilku miesięcy zrealizowane zostały następujące projekty :

1. Wizyta przygotowawcza w Tarnopolu – 11-14.09.2019 (2500 zł )
2. Wspólna historia – Wolsztyn 23-27.09.2019 (22 192 zł)
3. Zielonogórskie Bachusiki – Drzonków 4-8.11.2019 (29 980 zł)
4. Wizyta przygotowawcza w Gruzji - Batumi – 24.02.- 28.02.2020 (12.000 zł)
5. Wspólna historia Sudetów – Karpacz 2.03 – 6.03.2020 (31 670 zł)
6. Tradycja w kulturach narodów – Tarnopol 8.03 – 13.03.2020 (72 000 zł)

Wszystkie projekty były projektami wspartymi finansowo przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie i Poczdamie. Pracownice biur PNWM Dominika Gaik oraz Anna Łysiak zajmowały się opracowaniem i przyznaniem dotacji szkole.

Kreatywność i determinacja nauczycieli przyczyniła się do zrealizowania tych przedsięwzięć. Były to projekty trójstronne z udziałem szkoły w Niemczech : BBS 1 UELZEN oraz szkół w Tarnopolu na Ukrainie.

Do nowych złożonych projektów, które zostały zaakceptowane i oczekują na realizację we wrześniu pt.: ,,Odkrywamy nowe horyzonty ”- projekt polsko niemiecko gruziński zaplanowany do realizacji jako projekt żeglarski na jeziorze wolsztyńskim we wrześniu ( dotacja 31.000 zł) razem z tym dofinansowaniem : to ponad 200 000 zł ze środków pozyskanych i łącznie prawie 300 uczniów biorących udział w projektach z trzech państw.

- Jest to również innowacja w Wielkopolsce i pierwszy szkolny projekt z Gruzją. Biorąc pod uwagę, iż samorząd wielkopolski podpisał umowę partnerską z Gruzją, nasz projekt jest realizacją założeń tej współpracy i promocją szkoły w całym województwie. Nasze pomysły i projekty przerwała cisza... Puste ulice przerażone oczy ludzi w maseczkach ochronnych

- dodaje Marek Furman.

Jak przyznają uczestnicy projektu, wyjazd był wspaniałą przygodą i dał możliwość poznania innych kultur.

- Poznaliśmy nowych ludzi i mimo tego, że każdy pochodził z innego kraju, mówił w innym języku to dogadywaliśmy się bez problemu. Tydzień, który spędziliśmy razem pokazał nam, że potrafimy świetnie się razem bawić i współpracować. Myślę, że gdybyśmy mieli okazję pojechać gdzieś jeszcze, to każdy z nas bez wahania by się zgodził - dodaje Olga Dobrowolska.

Zdaniem Zuzanny Wojtaszek wyjazd na Ukrainę był świetnym pomysłem.
- Dzięki temu zobaczyliśmy jak wyglada szkoła u nich, a także zawarliśmy dużo znajomości. Czas mieliśmy tak zaplanowany, że nie zauważyliśmy nawet kiedy minął tydzień pobytu tam. Bardzo byśmy chcieli wrócić do wyjazdów i innego typu projektów, które zawsze dają nam bardzo dużo pozytywnych wrażeń.

- Wiadomo, że w szkolnym życiu często pojawiają się problemy, ale jeden taki wyjazd niesamowicie łączy ludzi. Najważniejszy jest czas spędzony z przyjaciółmi. Naładowaliśmy się mnóstwem pozytywnej energii. Taki wyjazd wzbogacił mnie też kulturowo. Zobaczyłem jak ważne dla Ukraińców jest malowanie pisanek i przystrajanie wielkanocnej palemki. Dużą różnicę dostrzegłem też w codziennym tamtejszym życiu. Im więcej byłoby takich wyjazdów tym bardziej poznajemy ich język. Często się nie rozumieliśmy, ale metodą prób i błędów ostatecznie bardzo dobrze się dogadywaliśmy. Mam piękne wspomniena, które zostaną ze mną na długo - opowiada Radek Pabich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto