Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Festiwal Baby Wielkanocnej" w Nądni. Baby zdobione lukrem i o różnych smakach i kształtach

Redakcja
"Festiwal Baby Wielkanocnej" w Nądni. Baby zdobione lukrem i o różnych smakach i kształtach - 1 kwietnia 2023 r.
"Festiwal Baby Wielkanocnej" w Nądni. Baby zdobione lukrem i o różnych smakach i kształtach - 1 kwietnia 2023 r. Dorota Michalczak
"Festiwal Baby Wielkanocnej" w Nądni. Gospodynie z KGW z Nądni w niedzielę 2 kwietnia 2023 zaprezentowały różnego rodzaju bogactwo, wielkanocnej babki o różnych smakach i kształtach. Była to nie tylko uczta kulinarna ale również wizualna, bo jak wiemy przepisów na różnego rodzaju babki są tysiące.. Baby zdobione lukrem i o różnych smakach i kształtach. Tradycja wypieku bab wielkanocnych sięga XV wieku. Drożdżowe ciasto słodzone miodem było jednym z najstarszych wypieków przyrządzanych na obszarach Polski. Na średniowiecznych stołach nie brakowało również kołaczy, placków, mazurków.

"Festiwal Baby Wielkanocnej" w Nądni. Baby zdobione lukrem i o różnych smakach i kształtach

Tekst nagłówka spisu:

Tradycja wypieku bab wielkanocnych sięga XV wieku. Drożdżowe ciasto słodzone miodem było jednym z najstarszych wypieków przyrządzanych na obszarach Polski. Na średniowiecznych stołach nie brakowało również kołaczy, placków, mazurków.

Tradycja wielkanocna i świąteczna atmosfera

Gospodynie z KGW z Nądni w niedzielę 2 kwietnia 2023 zaprezentowały różnego rodzaju bogactwo, wielkanocnej babki o różnych smakach i kształtach. Była to nie tylko uczta kulinarna ale również wizualna, bo jak wiemy przepisów na różnego rodzaju babki są tysiące.

- Baby jakie znamy dzisiaj pojawiły się pod koniec XVIII wieku w poznańskim, mazowieckim i na ziemiach północno-wschodniej Polski. Przygotowanie Bab Wielkanocnych, było nie lada wyzwaniem. Każdej gospodyni zależało by ciasto dobrze przerastało, bowiem pięknie wyrośnięta baba zapowiada dostatek całej rodzinie. Świadczy o umiejętnościach kulinarnych gospodyni. W Wielkopolsce pieczono babkę tiulową zwaną też muślinową według przepisu z końca XIX wieku

– mówi Małgorzata Borkowska, przewodnicząca KGW w Nądni.

Dzisiaj panie przygotowały babki w innej wersji. Uznały, że warto tę tradycję podtrzymać, bo Babce też należy się święto.

Na stołach znalazły się babki:

  • drożdżowe,
  • gotowane,
  • tarte,
  • marmurkowe,
  • jogurtowe,
  • parzone,
  • serowe,
  • makowe,
  • i wiele, wiele innych - dużych i małych...

Głównym celem „Festiwalu Baby Wielkanocnej” organizowanego w Nądni po raz pierwszy, jest popularyzacja świątecznych potraw, kultywowanie zwyczajów związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. Zaprezentowanie babek o różnych smakach i kształtach.

Panie z KGW na każde święta są wstanie przygotować wiele różnych smacznych potraw, bo nic nie zastąpi zapachu pieczonego ciasta.

Czym jest babka wielkanocna?

Babka wielkanocna przyrządzana jest na bazie mąki, jajek, mleka i drożdży, czasami z dodatkiem suszonych owoców. Jej wilgotne ciasto smakuje wybornie, a babka wielkanocna stała się jednym z symboli Wielkanocy i całej kuchni polskiej. Tradycyjnie dekoruje się ją lukrem białym, albo różowym

Co symbolizuje Baba Wielkanocna?

Baba wielkanocna - Rośnie na drożdżach, symbolizuje wzrastanie wiary, nadziei i miłości. Zajączek wielkanocny - to przejęty ze starożytności symbol przemijania, zmartwychwstania i płodności.

Babka tiulowa - Według przepisu z 1895 r.

Mięciutka, puszysta babka według tradycyjnego przepisu z "Kucharza Warszawskiego". Ozdobiona lukrem będzie zdobić stół i pysznie smakować.

Składniki:

  • 10 żółtek
  • 170 g mąki
  • 40 ml mleka
  • 60 g cukru
  • 20 g drożdży
  • 70 g masła klarowanego
  • odrobina bułki tartej

Wykonanie
Mleko podgrzać do pokojowej temperatury. Rozpuścić w nim drożdże i dodaję łyżkę mąki. Tak przygotowany rozczyn zostawić na ok. 10 minut. Oddzielić białka od żółtek. Dodać do żółtek cukier i ubijać mikserem do momentu, aż masa będzie lśniąca i bladożółtego koloru. Do ubitych z cukrem żółtek dodać rozczyn z drożdży i całą mąkę. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawiam na ok. 1 godzinę, w ciepłym miejscu. Ciasto przykryć ściereczką.

Do ciasta dodać rozpuszczone masło klarowane. Całość dokładnie wyrobić- na jednolitą i puszystą masę. Formę do babki posmarować masłem i obsypać bułką tartą. Przełożyć do formy ciasto, które jest bardzo rozciągliwe. Ugnieść je w foremce. Zostawić babkę w formie do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.

Piec w piekarniku nagrzanym w temperaturze 150 stopni, 40 minut. Dla pewności sprawdzic patyczkiem czy ciasto suche.

Babkę polukrować:

  • 1 białko,
  • 60 g cukru pudru,
  • kilka kropel cytryny.

Miksujemy wszystko do momentu, uzyskania lśniącej gęstej masę. Lukrujemy od razu po wyjęciu babki z foremki.

Dzięki uprzejmości pań z KGW, na sali swoje stoisko z wyrobami rękodzielniczymi wystawił Dzienny Dom Senior-Wigor. Ich wyroby tak samo jak baby, babki i babeczki można było kupić.

"Festiwal Baby Wielkanocnej" w Nądni. Baby zdobione lukrem i o różnych smakach i kształtach - 1 kwietnia 2023 r.

"Festiwal Baby Wielkanocnej" w Nądni. Baby zdobione lukrem i...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Festiwal Baby Wielkanocnej" w Nądni. Baby zdobione lukrem i o różnych smakach i kształtach - Zbąszyń Nasze Miasto

Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto