Gmina Kuślin: Wypadek busa z obcokrajowcami na A2. W części ładunkowej przewożono migrantów z Bliskiego Wschodu. Lądował LPR [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Wypadek busa z obcokrajowcami na A2
Wypadek busa z obcokrajowcami na A2 Jakub Czekała
Udostępnij:
We wtorek, 19 października przed godziną 8 rano służby ratunkowe z powiatu nowotomyskiego otrzymały informację o wypadku samochodu dostawczego na 122 km A2 w kierunku Świecka. Na początku nie było wiadomo, czy są jakieś osoby poszkodowane.

Do zdarzenia doszło nieopodal pracowników obsługi autostrady, którzy kilkaset metrów wcześniej wykonywali na autostradzie prace eksploatacyjne. I to właśnie obsługa autostrady była pierwsza na miejscu zdarzenia. W międzyczasie - nitką w kierunku Poznania samochodem typu pick-up podróżowała żołnierka i dwóch żołnierzy. Zatrzymali się na poboczu trasy i również pospieszyli z pomocą.

Z kolei do wypadku wysłano początkowo strażaków z Kuślina i Nowego Tomyśla. Gdy zastęp z Kuślina dotarł na miejsce, na poboczu trasy znajdowało się kilkanaście osób - części z nich pomocy udzielali wojskowi oraz pracownicy służb autostradowych. Okazało się, że samochodem dostawczym marki Mercedes na czeskich numerach rejestracyjnych - w przedziale pasażerskim podróżowały dwie osoby. Z kolei "na pace", a więc w części przeznaczonej do przewozu towarów, bez żadnych ławek, czy krzeseł - praktycznie na podłodze - przewożonych było 16 mężczyzn - obcokrajowców. Jak ustaliliśmy w większości byli to Kurdowie. Bus zmierzał do granicy z Niemcami.

Natychmiast informacja została przekazana do dyspozytora Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego KP PSP w Nowym Tomyślu, który na miejsce wysłał dodatkowe zastępy strażaków - z Wąsowa i Bolewic, a w dalszej części wozy z namiotami ratowniczymi z Nowego Tomyśla i Bukowca.

Dojechały również karetki pogotowia oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

- Auto przewróciło się na bok. Samochodem podróżowało 18 osób, dwie z nich oddaliły się z miejsca zdarzenia. Z kolei 16 obcokrajowców przewożonych w części bagażowej samochodu zostało poszkodowanych - usłyszeliśmy od oficera prasowego KPP w Nowym Tomyślu Mariusza Majewskiego.

Ostatecznie do szpitali zabrano cztery osoby - trzy karetkami, a jedną śmigłowcem. Wszyscy mężczyźni byli przytomni.

W związku z faktem, że kierowca i pasażer busa oddalili się z miejsca zdarzenia, na autostradę przyjechały liczne siły policyjne, jak również poznańscy strażacy wyposażeni w specjalistyczny dron. Zresztą dronem dysponowali również policjanci. Rozpoczęły się poszukiwania uciekinierów.

Po nieco ponad godzinie kierowcę samochodu znaleziono w okolicach miejscowości Głuponie, na terenie starej stacji benzynowej. Był nim również obcokrajowiec, który nie miał rozeznania w terenie. Obecnie policjanci poszukują drugiego z uciekinierów,

Działania na autostradzie trwały do godzin popołudniowych. Przez ten cały czas przejazd był możliwy szybkim pasem. Autostradę zamykano tylko podczas ustawiania busa na koła - spowodowało to pewne zatory i korek - ruch odbywał się jednak szybkim pasem.

Mariusz Majewski powiedział nam również, że pozostali uczestnicy wypadku zostali przewiezieni radiowozami do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, gdzie rozpoczęła się ich identyfikacja.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Materiał oryginalny: Gmina Kuślin: Wypadek busa z obcokrajowcami na A2. W części ładunkowej przewożono migrantów z Bliskiego Wschodu. Lądował LPR [ZDJĘCIA] - Nowy Tomyśl Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie