Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Przemęt chce zaopatrzyć się w surowce do ogrzewania budynków

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Gmina Przemęt
Węgiel, ekogroszek i pellet zamierzają w najbliższych tygodniach nabyć władze gminy Przemęt. Wszystko po to, by w pełni zaopatrzyć rezerwy surowców opałowych na zbliżający się wielkimi krokami okres grzewczy.

Lato już powoli za pasem. Właśnie skończyły się wakacje. I choć to, że po lecie następuje jesień, a później zima, a co za tym idzie – temperatura spada, jest stałym elementem naszej codzienności. Jednak stałym nie są ceny surowców, a te w ciągu ostatnich kilku miesięcy makabrycznie wręcz poszybowały w górę. Dziś podstawowy opał – węgiel, czy ekogroszek – podskoczył to około 3 – 4 tysięcy złotych za tonę w lokalnych skupach, podczas gdy jeszcze na początku roku kosztował w granicach tysiąca złotych.

Co prawda niższe ceny nadal oferują państwowe kopalnie – np. Polska Grupa Górnicza, jednak o tym, jak trudno jest kupić „czarne złoto” w sklepie internetowym PGG wie każdy, kto choć raz próbował się podjąć tego zadania. Szczęśliwcy, którym się udało powinni wysłać teraz kupony na loteriach, bo przynajmniej w ostatnich tygodniach zakup opału na wspomnianej stronie jest bardzo, bardzo trudny.

Wracając jednak do gminy Przemęt, to w większości zarówno budynek urzędu, jak i budynki instytucji gminnych, szkoły, czy budynki komunalne zasilane są właśnie węglem, ekogroszkiem oraz pelletem. W nielicznych zastosowano gaz z butli, czy ogrzewanie olejowe. Sieci gazu ziemnego niestety na terenie gminy nie ma. I choć ta byłaby bardziej ekologiczna, to przy dzisiejszych cenach surowca, mogłaby się okazać o wiele droższa niż ogrzewanie węglowe.

Wójt gminy Janusz Frąckowiak, którego zapytaliśmy o alternatywy przyznał, że choć gmina stawia na ekologię, to obecnie ciężko jest planować budżet pod kątem alternatywnych, bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania, ze względu na stale rosnące koszty. Sukcesywnie udaje się jednak przeprowadzać remonty w gminnych budynkach pod kątem termomodernizacji, wymiany okien na szczelniejsze, czy naprawy dachów, dzięki którym zwiększa się ich efektywność energetyczną.

Jeśli chodzi zaś o sam przetarg, to do 6 września gmina czeka na oferty dotyczące kupna 56 ton węgla kamiennego, 23 ton ekogroszku oraz 16 ton pelletu drzewnego. Czy przetarg uda się rozstrzygnąć w pierwszym postępowaniu? Wszystko zależy od cen produktów.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto