Gmina Przemęt. Ruszyły żniwa. Niestety są już pierwsze pożary [FOTO]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Udostępnij:
Okres wakacji, to dla rolników szczególny czas, bo w lipcu i sierpniu, ci którzy stawiają na uprawy zbóż, zbierają plony swej całorocznej pracy. Niestety rok rocznie bywa niebezpiecznie - dochodzi do wypadków z udziałem rolniczego sprzętu, a jeszcze częściej do pożarów. I choć żniwa dopiero się u nas zaczynają, to strażacy już pierwsze interwencje mają za sobą.

W poniedziałek 4 lipca po godzinie 19 strażacy z Kaszczoru, Moch oraz Wolsztyna zostali zaalarmowani do pożaru maszyny rolniczej oraz ścierniska. Do zdarzenia doszło na już wymłóconym polu, gdzie trwało balotowanie słomy. Zapaleniu prasa do wiązania słomy.

Pozytywnie zareagował sam rolnik, widząc rozwijający się pożar, zjechał ze ścierniska w pobliskie pole kukurydzy i odhaczył ciągnik. Dzięki temu ogień nie miał gdzie się rozprzestrzeniać.

Jak poinformowali na swoim Facebooku strażacy z OSP Kaszczor - w momencie ich dojazdu pożar został szybko opanowany. Spaleniu uległo kilkadziesiąt metrów kwadratowych ścierniska, uszkodzona została również sama prasa.

Dodajmy tutaj, że w czasie żniw strażacy przypominają, a zarazem apelują do rolników o przestrzeganie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przede wszystkim należy pamiętać o przeprowadzeniu przeglądów gaśnic, by zapewnić ich sprawność w momencie zaistnienia pożaru. Pamiętać należy, by jak najprędzej zgłosić pożar na numer alarmowy 112 lub 998, aby samochody gaśnicze mogły możliwie szybko przybyć na miejsce pożaru.

Strażacy apelują również by możliwie szybko wykonać podorywki na polach, z których plony zostaną zebrane jako pierwsze. Spowoduje to zapewnienie naturalnych, mineralnych barier, które ograniczą rozprzestrzenianie się pożaru. Dobrą praktyką jest również zapewnienie na polach ciągnika z pługiem, talerzówką lub agregatem, które już w pierwszej fazie będą mogły ograniczyć powierzchnię pożaru.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy:

1) stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych;
2) ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;
3) zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;
4) zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;
5) przechowywać niezbędne materiały, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
6) wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru.

Zabronione jest palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu oraz używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Jak żołnierz dawca ratuje ludzkie życie

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie