Gmina Przemęt sukcesywnie realizuje zadania związane z turystką

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Udostępnij:
Jeszcze w 2020 roku, dokładnie to w połowie wakacji pojawił się pomysł stworzenia tak zwanych „Zachodnich Mazur Wielkopolski”. Wówczas dowiedzieliśmy się, że pomysł miałby objąć zasięgiem nie tylko teren powiatu wolsztyńskiego, ale również nowotomyskiego. Projekt miał dotyczyć konkretnie gmin Zbąszyń, Siedlec oraz Przemęt, których potencjał turystyczny od wielu lat pozostaje niewykorzystany.

Postanowiliśmy częściowo do tego tematu wrócić, a tym samym sprawdziliśmy, jakie działania związane zarówno z samym projektem, jak i szeroko rozumianym rozwojem turystyki lokalnej podjęła gmina Przemęt. Okazuje się, że samorząd w ostatnich dwunastu miesiącach zrobił całkiem sporo.

Jak powiedziała nam inspektor Patrycja Pabich z Urzędu Gminy w Przemęcie, gmina z roku na rok rozwija turystykę. Pojawiają się nowe pomysły, które sukcesywnie są realizowane.

- W ubiegłym roku postawiliśmy na modernizację naszej gminnej plaży w Osłoninie – mówi nam urzędniczka.

Jak dodaje, na plaży powstały dwa profesjonalne boiska do piłki siatkowej, zainstalowano nowe ławki, nasadzono nową zieleń, utwardzono też teren wokół plaży – by można było dodatkowo spacerować.

Co więcej, postawiono również na bezpieczeństwo. W tym celu gmina zakupiła specjalna łódź, która trafiła na wyposażenie miejscowych ochotników, jednak nie tylko po to by była wykorzystywana podczas samych wezwań, ale również w celu patrolowania przez strażaków jeziora – szczególnie w sezonie kąpielowym.

- W 2021 roku pozyskaliśmy również dofinansowanie z Samorządu Województwa Wielkopolskiego na budowę wiatry rowerowej. W ramach tego zakupu udało nam się dodatkowo zakupić samoobsługową stację naprawy rowerów. Docelowo chcemy takie urządzenie na każdej ścieżce rowerowej zainstalować – wyjaśnia nam Patrycja Pabich.

Z kolei dzięki współpracy z organizacją turystyczną Leszno - Region gmina odświeżyła design tablic informujących o konwaliowym szlaku kajakowym. Dwie tablice powstały w Wieleniu i w Olejnicy. Informują o pętli kajakarskiej, o przystankach.

Natomiast dobra korelacja z Wodami Polskimi udało się poszerzyć i odmulić trzy kanały – dopływy do Jeziora Wieleńskiego. Dzięki temu jezioro zyskało piękniejszy wygląd.

Plany na ten rok są ambitne, jednak są one uzależnione od środków, jakimi gmina Przemęt będzie dysponowała w kwestiach związanych z turystyką. O tym, jakie działania władze gminy będą chcieli podjąć w 2022 roku napiszemy za tydzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie