Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wolsztyn: Mężczyzna pobił partnerkę i trafił do aresztu. Sprawdziliśmy, jak wyglądają statystyki przemocy domowej na terenie powiatu

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W 2020 roku nastąpił spadek interwencji związanych z przemocą domową w powiecie wolsztyńskim
W 2020 roku nastąpił spadek interwencji związanych z przemocą domową w powiecie wolsztyńskim Polska Press
W czwartkowe popołudnie 10 grudnia, po godzinie 15 wolsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że doszło do aktu agresji domowej.

Mężczyzna zaatakował swoją partnerkę zarówno werbalnie, jak i fizycznie.

- Policjanci natychmiast podjęli interwencję w jednej z miejscowości w gminie Wolsztyn. Ustalono, że mężczyzna dopuścił się przemocy fizycznej wobec swojej partnerki. Na szczęście obrażenia, jakie spowodował nie były poważne. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. W chwili zatrzymania był trzeźwy – wyjaśnił nam oficer prasowy KPP Wolsztyn Wojciech Adamczyk.

Policjant dodał, że wobec mężczyzny zostało wszczęte postępowanie w związku ze 157 artykułem Kodeksu Karnego: „Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

W tym roku doszło do istotnych zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, zmieniły się również przepisach ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Jedną z ważniejszych zmian jest wprowadzenie instrumentów prawnych, pozwalające na szybkie izolowanie osoby stosującej przemoc od osoby dotkniętej przemocą. Wcześniej bywało z tym różnie. Tymczasem po wejściu w życie nowych przepisów Policja uzyskała uprawnienia do wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia dla agresora. Nakaz lub zakaz mogą być wydane podczas interwencji podjętej przez funkcjonariuszy lub żołnierzy albo w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie.

W związku z wprowadzeniem tych dość istotnych uwarunkowań, postanowiliśmy sprawdzić, jak kwestia przemocy domowej kształtują się na terenie powiatu wolsztyńskiego.

Przyjrzeliśmy się okresowi ostatnich trzech lat. Okazuje się, że w mijającym roku nastąpił niewielki progres zachowań związanych z przemocą, a ich liczba w stosunku do lar 2019 i 2018 spadła o około jedną trzecią. W 2018 roku policja odnotowała 43 interwencje zakończone sporządzeniem niebieskiej karty, rok później było to 41 interwencji i kart, a w tym roku – do 9 grudnia – 28 tego typu interwencji i założonych niebieskich kart.

-

Jeśli chodzi o sprawców przemocy, to więcej interwencji przeprowadzamy na wsiach i w zdecydowanej większości sprawcami są mężczyźni – mówi nam oficer prasowy KPP Wolsztyn Wojciech Adamczyk. - W 2018 roku 31 razy interweniowaliśmy na wisach, a 12 w mieście, w 2019 roku na terenach wiejskich interweniowaliśmy 26 razy, a 15 w mieście. W tym roku na wsiach zanotowaliśmy 19 interwencji związanych z przemocą, a w mieście – wyjaśnia nam policjant.

Tak, jak podkreślił policjant – większość interwencji dotyczy agresywnego zachowania mężczyzn, jednak i kobiety dopuszczają się zarówno psychicznego, jak i fizycznego znęcania nad bliskimi. W 2018 roku sprawczyniami interwencji było 5 kobiet, w 2019 roku 9 kobiet, a w 2020 roku 4 kobiety.

Szczęśliwie policjanci nie odnotowali w swoich statystykach najtragiczniejszych scenariuszy, a więc ofiar śmiertelnych przemocy domowej. Faktem jest jednak, że sprawcy przemocy, powodują u swoich ofiar różnego rodzaju obrażenia – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Najbardziej cierpią na tym dzieci, bo i niestety one są na liście ofiar agresorów. W 2019 roku odnotowano w sumie 54 ofiary dotknięte przemocą: 7 mężczyzn, 37 kobiet i 10 dzieci. Rok później 52 ofiary: 5 mężczyzn, 36 kobiet oraz 11 dzieci, a w tym roku wśród 39 ofiar – 5 to mężczyźni, 26 to kobiety, a 8, to dzieci.

Zwalczaniem przemocy domowej prócz policjantów zajmują się również pracownicy ośrodków pomocy społecznych, czy powiatowych centrów pomocy rodzinie. W naszym kraju działa też specjalny - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Telefon działa od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 22.00, a w niedziele i święta w godzinach od 8.00 do 16.00. jego numer to 801 120 002.

Niebieska Karta (źródło: infor.pl)__
To procedura mająca zapewnić bezpieczeństwo osobie, wobec której stosowana jest przemoc w rodzinie.
Procedura „Niebieskie Karty” (NK) to ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Co do samego przebiegu procedury Niebieskie Karty, jest ona podzielona na 6 etapów, które następują kolejno po sobie:

1. Wszczęcie procedury.

2. Opracowanie indywidualnego planu pomocy.

3. Oddziaływanie na sprawcę przemocy.

4. Realizacja indywidualnego planu pomocy.

5. Ewentualne zdarzenia niebezpieczne w trakcie procedury „Niebieskie Karty”.

6. Zakończenie procedury „Niebieskie Karty”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto