Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III Wolsztyńskie Spotkanie Krótkofalowców [ZDJĘCIA]

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
W ubiegły weekend odbyło się III Wolsztyńskie Spotkanie Krótkofalowców. Sympatycy krótkofalarstwa mogli wymienić się doświadczeniami oraz spędzić miło czas w otoczeniu natury na Campingu Ustronie.

Tegoroczna impreza odbyła się w sobotę 27 czerwca na terenie Campingu "Ustronie" w Karpicku. Chętni mogli przyjechać już w piątek i zatrzymać się do niedzieli. W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób.

- Na imprezie dobrze bawili się członkowie naszego klubu, ale również goście z Poznania, Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp, Nowego Tomyśla, Nowej Soli, Pniew oraz Roland DH2UAI z Eisenhuttenstadt wraz z małżonką. W trakcie trwania spotkania przeprowadziliśmy konkurs wiedzy o Wolsztynie (zwycięzcą został Roland) oraz sprawdziliśmy "zasięg Motoroli". Młodzież i panie rzucały radiotelefonem, panowie zaś sprawdzali jak daleko poleci lampa GU43 - opowiada Piotr Czajka - prezes Wolsztyńskiego Klubu Krótkofalowców.

W trakcie trwania imprezy dostępny był poczęstunek, a wieczorem ognisko z kiełbaskami. Najstarszy członek Wolsztyńskiego Klubu Krótkofalowców to 94-letni Jan Żurek, który jest równocześnie najstarszym krótkofalowcem w Polsce. Za swoją działalność otrzymał Honorową Odznakę PZK. Od 2012 roku jest członkiem Stowarzyszenia Krótkofalowców Ziemi Wolsztyńskiej i Wolsztyńskiego Klubu Krótkofalowców SP3PWL.

- Było nas czterech, którzy zapoczątkowali SP3KBD w 1952 r. Początki były trudne, aby coś osiągnąć i zrobić samemu. Dzisiaj wszystko można kupić, dlatego jest to łatwiejsze. Przedtem wszystko samemu trzeba było budować od podstaw. Sprzęt odbiorczo-nadawczy, osobno nadajnik oraz odbiornik - zauważa Jan Żurek.

- Na świecie mamy 4 mln krótkofalowców. Dzięki krótkofalarstwu odwiedzilem 6 kontynentów osobiście i kilkadzieiąt krajów. Trzy języki opanowałem, ale znam takich co potrafią mówić w 15 językach i też zwiedzają świat - powiedział Pan Mieczysław z Gorzowa Wielkpolskiego.

Jak mówią członkowie klubu, ich działalność polega na nawiązywaniu łączności w amatorskich pasmach radiowych z innymi radiooperatorami na całym świecie. Jest to wspaniała pasja, ale też świetne narzędzie promujące naszą okolicę. Podczas każdej łączności należy podać nazwę miasta, z którego się nadaje, a każdą nową łączność potwierdza się specjalną kartą QSL, na której najczęściej uwidocznione są najciekawsze miejsca z danego regionu.

Burmistrz Wolsztyna, Wojciech Lis krótkofalarstwem interesuję się od lat 80 XX wieku.

- Na falach krótkich udało mi się przeprowadzić już tysiące łączności ze stacjami ze wszystkich kontynentów. Każdą łączność z nową stacją potwierdzam kolorową kartą QSL z wolsztyńskimi parowozami - poinformował Wojciech Lis.

Krótkofalowcy są w gotowości do współpracy podczas klęsk żywiołowych. Posiadając odpowiedni sprzęt, radiowcy potrafią zbudować sieć łączności na terenach dotkniętym katastrofą.

Trzeba przyznać, że pogoda w zeszły weekend dopisała i miłośnicy krótkofalarstwa oprócz wymiany doświadczeń, mogli spędzić miło czas nad jeziorem.

- Zaplecze hotelowe stanowiły dwa duże namioty, za które dziękujemy Hufiec ZHP Wolsztyn. Spotkanie zorganizował Wolsztyński Klub Krótkofalowców w ramach projektu "Kolej na Krótkofalowców" realizowanego przy współudziale środków Gminy Wolsztyn

- dodał Piotr Czajka.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto