Ile pieniędzy otrzymały nasze szpitale z NFZ za leczenie Covid-19?

OPRAC.:
Ania Borowiak
Ania Borowiak
Udostępnij:
Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podsumował 2021 rok. Budżet na leczenie pacjentów w minionym roku przekroczył 10 miliardów złotych. Sporą część tej kwoty to środki przeznaczone na walkę z COVID-19. Jak duże kwoty na leczenie i dodatki covidowe trafiły do szpitali w Grodzisku Wielkopolskim, Nowym Tomyślu i Wolsztynie?

Od kwietnia szpitale w całej Polsce, także w naszym regionie, wróciły do trybu pracy sprzed pandemii. Przestały funkcjonować oddziały covidowe przyjmujące wyłącznie pacjentów zakażonych koronawirusem, zamknięte zostały również punkty pobrań wymazów, nie ma też karetek przeznaczonych dla chorych z COVID-19, ani dodatków do wynagrodzenia z tytułu pracy z zakażonym pacjentem. Zmiana ta oznacza przede wszystkim większą dostępność do leczenia dla osób potrzebujących pomocy z powodu innych schorzeń niż COVID-19. Jeżeli pacjent z COVID-19 trafi do szpitala, placówka ta powinna zapewnić mu leczenie w warunkach bezpiecznych dla pacjentów i personelu.

W Wielkopolsce w walkę z pandemią COVID-19 zaangażowane były wszystkie szpitale sieciowe. W sumie w 2020 i 2021 roku, na świadczenia związane z COVID-19 wielkopolski oddział NFZ przekazał placówkom prawie 2,6 miliarda złotych.

- Największa część tej kwoty została przeznaczona na leczenie – to ponad 840 mln. złotych. Na drugim miejscu znalazły się dodatki dla personelu, które pochłonęły ponad 773 miliony złotych. Trzecia pod względem wysokości kwota, czyli prawie 283 mln zł to dodatkowa opłata ryczałtowa wynosząca 3 proc. wartości umowy, którą wszystkie podmioty otrzymywały podczas pandemii. Pieniądze te miały pomóc pokryć dodatkowe koszty związane z dostosowaniem placówek do wymogów reżimu sanitarnego (dodatkowe maseczki, kombinezony, środki dezynfekcyjne). Zbliżona kwota – 276 milionów złotych została przekazana na szczepienia przeciw COVID-19 - informuje Marta Żbikowska-Cieśla z biura prasowego WOW NFZ.

Najwyższą kwotę na świadczenia covidowe w Wielkopolsce otrzymał Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Na leczenie wydano tam 342 161 602, 22 zł, a dodatki dla personelu kolejne 116 020 923,36 zł. A jak kwoty te wyglądają w przypadku szpitali w powiecie grodziskim, nowotomyskim i wolsztyńskim?

Według danych przekazanych przez Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, świadczenia covidowe, które otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim to 17 146 486,34 na leczenie oraz 7 144 422,87 na dodatki dla personelu.

W przypadku wolsztyńskiej lecznicy kwoty te to odpowiednio 8 750 094,02 i 7 782 875,31 zł.

Nowotomyski szpital otrzymał świadczenia covidowe w wysokości 12 087 163,77 na leczenie i 9 004 171,41 na dodatki dla personelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska coraz bardziej rowerowa

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie